Четвртак, 09.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Ново лице Оназисовог острва

У рукама нове власнице, богате руске наследнице Скорпиос је представник неког новог џет-сета, као што је то раније био у рукама претходног власника, легендарног грчког милијардера
Ново лице Оназисовог острва
Жаклина Кенеди је од Оназиса као венчани поклон добила дијамантске минђуше (Фото EPA/ Martial Trezzini)

Од нашег дописника
Атина – Новинари су били ти који су недавно први, без забране, слободно могли да посете Оназисово острво Скорпиос у Јонском мору за које се деценијама везују митови и легенде. Мајушно острво које је заједно са оним што се на њему дешавало, сем у ретким приликама када би освануле фотографије папараца, остајало далеко од очију јавности, обичних Грка.

Грци који воле тајанственост и легенде и даље, толико година од смрти познатог бродовласника, емотивно примају сваку вест о судбини Скорпиосa, од ког је пре више од пола века када га је купио харизматични бродовласник направио стециште светског џет-сета. Јужну плажу je учинио најпривлачнијом метом папараца, свет довео у малу земљу на Балкану, а чувенoм „ружичастом вилом” у којој су обитавале Џеки Кенеди и Марија Калас распирио машту обичних људи и поставио изазов за богаташе.

Тајновитост и приватност Скорпиоса деценијама су брижљиво чувани и његово недавно отварање за новинаре ускомешало је машту Грка и даље сентименталних према Оназису и његовој несрећној деци, Александру и Кристини који су трагично завршили: син у хаварији авиона којим је управљао, а ћерка у престоници Аргентине.

После смрти Кристине Оназис, Грци су заједно са осталим светом будно пратили одрастање њеног јединог детета, Оназисове унуке. Атина Оназис као ни њена мајка, није имала превише среће у љубави, али за коју су Грци веровали да ће се једном вратити у домовину и чувати породичну традицију.

Атина их је, међутим, дубоко разочарала својим ставом према Грчкој, коју је посетила само два пута, накратко, пословно, бежећи од дубљих контакта и сваке везе са родбином. Тридесеттрогодишња наследница грчког бродовласника не зна језик предака и нема никакве везе са грчком традицијом и културом, што Грци никако не могу да јој опросте. Ипак, коначни ударац за сународнике је била њена одлука да, с обзиром на то да је била једина наследница, странцима прода Оназисово острво Скорпиос на коме, у породичној капели почивају њен деда Аристотел, ујак Александер и мајка Кристина. „Лутка од челика”, како је назива њен биограф Алекси Мантеакис, који је познаје од 13. године, пише да су њен живот – само коњи.

„Када сте је видели да се смеје, да игра, да је поред других људи, а не поред коња. Када је реч о Грчкој и преосталој фамилији, продала је сву имовину и мајчин накит вредан седам милиона евра, како би била што даље од проклетства своје породице. Дуго сам веровао да ће сачувати Скорпиос и поштовати сећање на комад земље на коме су сахрањени њени преци, али видим да је одабрала други пут, далеко од Грчке”, каже биограф и подсећа да је својој јединој живој тетки која живи у беди одбила да помогне једноставно – не одговарајући на њена писма.

Данашња млада власница Скорпиоса је сасвим другачија од 33-годишње Атине Оназис. Екатарина Риболовјева, 30-годишња ћерка руског олигарха која је 2013. острво добила као рођендански поклон, одлучила је, како је рекла, да „отвори прозоре прошлости” и од Скорпиоса направи модерну еколошку оазу. Чланови породице Риболовјев, који су за 100 милиона евра острво купили од Оназисова унуке Атине, не намеравају да мењају његову структуру, али желе да обогате ретке врсте растиња, обнове мање куће које су ту из Оназисовог времена, да искористе савремене технологије, али сачувају историјски значај Скорпиоса.

Оназисова дневна соба у „ружичастој вили” је данас као путовање у прошлост... Његов телефон, микрофон, кожна фотеља – као да је време стало. На зиду гламурозни грчки грб и мапа победа на мору, фотографије са венчања на острву 1968. са Жаклином Кенеди, плоче оперске диве Марије Калас којој припада важан сегмент његовог емотивног живота, фотографије ћерке Кристине из најранијег детињства, много пре сукоба који су уздрмали њихове односе. Непромењена је и кућа на јужној плажи реновирана после венчања са Џеки која је ту проводила време и где су је папараци усликали голу, чиме је тада шокирала свет. Ова плажа је још увек отворена за јахте, али се песак обнавља сваке године јер туристи као сувенир односе бар шаку песка. И даље, као и пре пет деценија када је Оназис направио ову вештачку плажу, специјални розикасти песак се доноси са Саламиса.

Садашња власница 30-годишња Екатарина Риболовјева каже новинарима да намерава да изгради мањи комплекс од десетак најсавременије опремљених мањих вила намењених члановима породице, али и одабраним гостима са дубоким џепом. Већ се зна да ће изнајмљивање једне виле са хелипортом и марином коштати милион евра недељно.

„Скорпиос је моје мирна лука, мој други дом”, каже Риболовјева, која се, као пре 48 година Аристотел Оназис и Џеки Кенеди, пре три године на исти дан венчала у малој острвској капели. Грци који су страховали  да ће породица руског олигарха од Оназисовог острва направити оазу за оргијање џет сета, одахнули су. Гламурозне журке које приређује Екатерина, милионске јахте које пристају на острву и што је најважније, њени планови да од Скорпиоса створи еколошку оазу, враћају му стари сјај и умирују Грке јер ће уз овакве планове, на острву бити посла за 200 људи.

Продајом Скорпиоса, његовим отварањем прво за новинаре и касније можда и за мање туристичке групе, практично је завршена једна ера, мит о породици Оназис и магичном острву у Јонском мору на које се деценијама гледало само из даљине.

Капетан јахте „Кристина” говориo о славним гостима

После много година, Јоргос Захарија, капетан Оназисове јахте „Кристина”, проговорио је о славним гостима који су путовали са грчким бродовласником – Ђини Лолобриђиди, Марији Калас, Винстону Черчилу, Грети Гарбо, Софији Лорен, породици Кенеди, Гариjу Куперу... У интервјуу за грчке медије, данас 80-годишњи капетан који је био и друг породице, човек који је Оназисовог сина Александра научио да плива и скија на води, присећа се Винстона Черчила као врло радозналог човека који је, ако је веровати овом сведоку, углавном спавао у столици са флашом вискија у руци.

„Грета Гарбо је, иако већ у годинама, била прелепа. Памтим је са чашом шампањца и руци како стоји на броду загледана у пучину”, сећа се Захарија и прича како су једног локалног рибара позвали да се попне на јахту. Гарбо му је поклонила боцу вискија, он се напио и пао море. Сећа се да је за њим плакала као дете.

Коментари7
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Baba
Ukazujem na nelogičnosti. 1)Nemoguće da je g. Zaharija bio kapetan TOG broda kada je Čerčil (umro 1965. u 91. godini) dolazio možda dolazio pre 60 godina! Pa tada je imao samo 20 godina! 2)Gari Kuper je umro 1961., a možda je posetio brod pre više od 60 godina, kada J. Z. nije imao ni 20 godina. 3)Sigurno je novinska agencija površno iznela informacije.
Milanko Gačić
Ako Atina ne želi u nasledstvo "prokletstvo" porodice, udaljuje se fizički i emotivno od pirodice i zemlje svog porekla, onda je mogla tako "čista" i nasledstva (jer i ono je valjda deo "prokletstva") da se odrekne. Gečka bi znala to da ceni i sačuva.
Slavujko
tradicije nema dok te roditelji ne upute u nju..a ova Atina pokusava sama sebi da bude dovoljna..prokletvo porodice ne postoji..postoje samo porodicni promasaji..tuzno je videti da neko pokusava da pobegne od svoje porodice...
milan
Hrvati su Brione - Brijune i licno Titovo ostrvo Vanga proglasili za nacionalni park i sve je ostalo kao sto je i bilo za vreme Tita i Jovanke. Tamo vredi otici i doziveti proslo vreme koje su Hrvati fantasticno ocuvali. Nikakva gradnja,dogradnja ,prosirenje kapaciteta. Tamo se mala vozila krecu na struju, uvece u hotelu nema muzike itd. Samo mir i tisina.
Зорица Аврамовић
Атина Оназис, рекло би се, није ни свесна огромног, ненадокнадивог губитка! Она не зна језик своје мајке, својих славних предака, нема везе са културом Хеладе, која је цео свет обасјала својом јединственом лепотом...Она није ни свесна колики је губитник! Ти крима (каква штета), рекли би јој њени земљаци, дубоко ожалошћени због њеног игнорантског става. Оно што радује у овој причи је чињеница да су Руси нови власници Скорпиоса, и да ће од овог популарног острва да направе еколошку оазу. И, лепо би било да, поред слике Џеки Кенеди, и оперска дива Марија Калас нађе своје место у "ружичастој", ако већ није за живота. Ари је оженио Џеки више због престижа, и разлога економске природе. Поред своје несрећне деце, највише на свету је волео Каласову...
Zora Petrovic
Prica je bajkovita.Videcemo za par godina kako se ponasaju ti isti koji potrose milion za nedelju dana na ostrvu.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.