Среда, 24.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Бомбардовање није било наша грешка

Бомбардовање није било наша грешка
Директор Института за међународну политику и привреду Бранислав Ђорђевић, премијерка Ана Брнабиц и професор Факултета безбедности Универзитета у Београду Владимир Цветковић на међународној конференцији (Фото Тањуг /Т.В.)

Председница Владе Србије Ана Брнабић поручила је данас да је бомбардовање СР Југославије било грешка других, а не грађана који су у сред Европе на крају 20. века били жртве оних са којима су се у два светска рата борили.

„За нашу заједничку будућност било би добро да и они буду тога свесни, да буду свесни грешке агресије над недужним становништвом”, рекла је Брнабић отварајући конференцију „Бомабардовање СР Југославије 20 година после”.

Премијерка је рекла да Србији нико не треба да спочитава грешке из прошлости, јер је свесна да није безгрешна, али да је бомбардовање била грешка других.

„Али Србија мора да покуша да опрости, јер је једини пут да остваримо све наше потенцијале, а ја верујем да их имамо много, да се окренемо будућности, партнерству и сарадњи”, рекла је премијерка.

Она је истакла да Србија никада неће заборавити пријатеље који су били на њеној страни када је било најтеже, али да ће наставити да гради мостове ка онима са којима се 1999. године није разумела, а данас је близак партнер, као и ка онима са којима се ни данас не разуме.

„Само тако можемо изградити просперитетну и модерну Србију”, рекла је она.

Истакла је да Србија не сме да заборави 1999. годину, жртве, порушене мостове и фабрике, као ни све оно за шта је у то време измишљен више него увредљив термин „колатерална штета”.

Коментари19
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

svetozar krulj
,,....Srbiji niko ne treba da spocitava greske iz proslosti....?Zbog toga sto se nije smelo bez posledica ne spocitavati nego ni ukazivati na greske stiglo se do danasnjih dana .... Kako i zasto se nasi ondasnji politicari i generali nisu zapitali zasto se od Srbije prave 3 drzave , samoupravne politicke tvorevine od Kosova i Metohije ,od Vojvodine. a ne i od.Like,Korduna,Slavonije, Dalmacije,Sediste zupanije Baranje bilo je za vreme Austrije u Somboru ?!Zasto je dozvoljeno Albancima iz Albanije koje je Musolini naselio -da ostanu na KiM ,zasto jeSrbima izbeglim 1941 godine zabranjen povratak na KiM?Kako Vam ne padne napamet da je sve ovo programirano i negovano, Danas se pored cuvenih uspesnih bitaka u kojima su komandovali Stepa Stepanovic i Zivojin Misic i koje se izucavaju i na stranim Vojnim akademijama izucava Srbija od 1945 do danasnih dana i kako se lako gubi Drzava kad pobednici zbog ideoloskih razlika zapustaju i sabornost i odbranu domovine. Traje li to jos ?
Vera Sobat
Postovana g-djo Brnabic, ovoga puta sam totalno razocarana ovom Vasom izjavom! Zar je moguce da se nasa VLADA, Vi, g-din Vucic, g-din Dacic i svi ostali TOLIKO BOJITE = SAD + EU-NATO-a, da i posle dve decenije NEMATE HRABROSTI da optuzite te zlocince mada sav svet zna da su bombardovanjem Srbije bez UN-a izvrsili ZLOCIN, prekrsili medjunarodno pravo!!!????? Pa zasto bar niste trazili da plate OTSTETU za bacene bombe sa osiromasenim Uranijumom??????? Nepodnosljivo je slusti "nasu" VLADU kako ponizno moli za naklonost onih sto su nasu decu i odrasle trovali uranijumom!!!!
slamkamenac
Ne moze Srbija da se miri sa zlotvorima zbog nekakve virtualne buducnosti koja nikada da dodje. Mirenje i oprostaj imaju dve strane. Zapad, NATO i SAD pre svega ali i VB, Nemacka i Francuska, kao vodece zemlje tadasnje alijanse moraju da se izvine, i priznaju gresku, a steta mora da se nadoknadi. U protivnom Srbija NEMA buducnost, barem ne dobru sa tim zemljama, jer sam cin nepriznavanja greske govori o nasem buducem tretmanu. Njihov stav je stav arogancije, po sistemu, Srbija jednostavno mora da bi usla u EU. Ali iz naseg ugla ta arogancija znaci da cemo uvek imati tretman pastorka ako nista drugi iz njihovog osecaja krivice i potrebe da sebi dokazu kako su u pravu. EU je potrebna moralna katarza da bi mi imali normalan tretman...
sergije miletic
Niko i ne kaze da je bombardovanje "bila greska gradjana".Ministri odbrane SAD i Nemacke,Koen i Rudolf,upozorili su Milosevica,da su NATO avioni spremni za napad na srpske ciljeve,ukoliko ne pristane na mir i dolazak NATO snaga na Kosovo.Milosevic je vodio ratno huskasku politiku i do zadnjeg trenutka nije verovao da ce nas bombardovati.Sukob sa NATO bilo je samoubistvo srpskog naroda.
zivko
@Svuda te ima da lobiras za Alijansu koja je protiv odluke UN izvrsila zlocinacku agresiju na Srbiju i nas narod i to si je dala pravo na osnovu sile.Znaci da smo mi sila mogli smo da bombardujemo SAD zato jer su napali nekoliko suverenih drzava bez ijednog razloga za to.Unistili uredjene drzave poput Iraka,gde sam radio,poput Sirije,Libije,Jugoslavije,Srbije i da ne nabrajam vase ranije invazije koje zavrsile fijaskom kao napr Vijetnam.Vratice se to sigurno jer ima jos sila u usponu i to dosta.
Ana
Nije greška , nego genocid nedužnog naroda. I nećemo da zaboravimo. Što bi zaboravili , dajte jedan razlog.

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.