Недеља, 28.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Буџетско финансирање градског превоза

Буџетско финансирање градског превоза
(Фото Р. Крстинић)

Огорчење великог броја запослених изазвала је најава да ће сви запослени који не користе јавни градски превоз при доласку и одласку с посла бити ускраћени за новчану накнаду за превоз, која им по важећем закону о раду припада без икаквог условљавања. Запослени ће имати обавезу да дају писане доказе да би им накнада за превоз била исплаћена.

Није тешко погодити са каквим ће се проблемима суочити и запослени и послодавци. Радници ће цео месец морати да прикупљају карте, рачуне и слично, а послодавци ће на крају месеца те папире пребројавати и на основу броја карата исплаћивати новчану накнаду за превоз. Да ли ће се на овај начин побољшати градски превоз у Београду? Сигурно неће. Само ће у градску касу ући нешто више новца.

Када добро сагледамо чињенице, схватићемо да је једино могуће решење да се Градско саобраћајно предузеће финансира искључиво из буџета, који га и сада највећим делом подржава. А да превоз, попут Естоније, буде за све бесплатан (сличан експеримент започео је и Драган Марковић Палма у Јагодини).

Др Мирослав Тодоровић,
Београд

Коментари11
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

revolution
prvo i prvo , gradki prevoz koriste i deca i penzioneri.....koji ga ne placaju....sto je sasvim o.k.....ali ne koriste ga ni oni koji imaju jako visoka primanja....ni oni ga ne placaju....ali se svejedno njihova deca i roditelji voze za dzabe....ispada da placaju samo oni koji usled jadnih i bednih plata nemogu drugacije na posao....evo resenja....izracunajte kolika su primanja na teritoriji beograda i procentualno namaknite porez koji ce ici direktno u kasu prevoznika....665 000 zaposlenih sa 1000 dinara mesecano podmiruju potrebe gradskog prevoza....1000 dinara je za nekog ko prima 20000 mnogo a za onog sto prima 100000 malo....ali nek za prve bude 500 a za druge 2000 dinara....nema potreba ni za kondukterima ni za bus plus sistemom a nek se turisti voze dzabe....ili nek uvedu neku kartu za njih na nedeljnom nivou.... ili tu nema kombinacije za otimanje para......
goran.s
A po kojoj , molim Vas logici bi tada gradski prevoz bio i ovakav?! Srpsko razmisljanje je blize onome , dobro je kako je ,kad je vec dzabe. Zar nije najlogicnije da se kupi mesecna karta. Mozda karte treba da budu jeftinije ali nije normalno da je drustveni konsezus - necemo da placamo prevoz i ne zelimo da pokazemo LK kad nas legitimisu. Sa gotovo 150 miliona evra se dotira gradski prevoz godisnje. Da se pola od toga nadoknadi kartama imali bi za 10 godina metro.
Pazljivi citalac
Znaci, ionako ga dotiramo ali nas maltretiraju. Ako se usvoji ideja o besplatnom prevozu, i dalje bi ga budzetski dotirali ali nas ne bi maltretirali. A sto se tice metroa, on u Beogradu ne moze da se izgradi, jer je teren vodoplavan i nista ispod zemlje ne moze da se odrzi.
Dragan Jaćimović
Dokle god ovo preduzeće ne dobije profesionalni menadžment, dotle će i svaka priča o njegovom finansiranju da bude samo priča...
Vladimir
A što je Mirijevo Zona2 a tamo gde i Bog rekao "laku noć" Zemun Polje 1???
Aleksandar
Dobro je da u Mirijevu (iza sedam gora iza sedam mora-egal sa Sremčicom), Bog nije rekao laku noć...
Саша Микић
Одакле вам та информација? Чак је и Нова Галеника у зони 2.
nikola nikola
Prosto neverovatno MInistar finansija hocu reci Vlada Republike Srbije direktno poziva na krsenje Zakona preciznije Zakona o radu kojim je tacno propisano za koju se svrhu neoporeziv novac isplacuje.Ako je Vlada htela da utera novac u kasu ali drzavnu kasu a ne u nekakvo Privatno preduyzce BUS PlUS ili kako se vec zove onda je mogla da promeni Zakon a da se krsi Zakon zato sto je to smislio genijalac Vesic moze da izazove samo stetu budzetu Srbije ako bude doslo do bilo kakvih sudskih sporova koji ce biti neminovni.

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.