Уторак, 30.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

„Блесак западног Балкана” припрема за север Косова

Вежба специјалних полицијских јединица Северне Македоније, Албаније и „Косова” у Скопљу, одиграла се у тренутку када Форин офис упозорава Британце да не иду у северне делове КиМ
„Блесак западног Балкана” припрема за север Косова
(Фото EPA-EFE/georgi licovski)

Британско министарство иностраних послова објавило је на званичном владином сајту савет држављанима Велике Британије да, осим у неопходним случајевима, не путују у Звечан, Зубин Поток и Лепосавић, као ни у северни део Косовске Митровице. У овој препоруци се још наводи да је било насилних сукоба на северу Косова, као и инцидената који су укључивали експлозије ручних бомби и возила у северном делу Косовске Митровице. Због тога Форин офис поручује својим грађанима да буду опрезни и избегавају јавна окупљања, што се посебно односи на подручје око моста „Аустерлиц” који раздваја Митровицу на северни и јужни део.

„Протести имају потенцијал да постану насилни, зато треба да пазите уколико угледате да се велике масе окупљају током појачаних политичких напетости у том граду. Пратите локалне медије, консултујте рецепцију хотела за савет и редовно проверавајте информације на овом сајту због нових података”, наводи се у поруци која је на сајт Форин офиса постављена 25. марта.

Готово у исто време у скопској касарни „Ђорђе Петров” одржана је петодневна заједничка тактичко-показна вежба специјалних полицијских јединица Северне Македоније, Албаније и такозваних косовских специјалаца под називом „Блесак западног Балкана”. Медији и друштвене мреже спекулишу да се иза ове вежбе крије увежбавање за упад на север Косова и заузимање свих виталних економских објеката попут „Трепче” и „Газивода”. Наводи се да „војска” самопроглашеног Косова не може легално да уђе на север покрајине без сагласности локалне власти, па то може да покуша под изговором да је реч о полицијским снагама.

Бивши официр војне Контраобавештајне службе Љубан Каран за „Политику” каже да је Приштина вешто фингирала и да се сада не зна када је реч о полицијским, а када о војним јединицама. Оцењује да догађај у скопској касарни „Ђорђе Петров” треба гледати као једну опасну здружену операцију, а не као вежбу.

„Све то морамо схватити као озбиљну претњу и они припремају неку врсту ’Олује’ на север Косова. Они не крију да је та вежба уперена против српског народа чак и са називом шаљу јасну поруку шта им је циљ. У називу вежбе је ’блесак’ који није случајно изабран, јер је у последње две, три године, албански политички врх под директним утицајем Загреба који жели да пренесе своја искуства из злочиначких операција деведесетих година”, каже Каран. Упозорава да наше безбедносне службе и политичко руководство морају озбиљно да схвате ову вежбу и да на време спрече могућу акцију косовске полиције.

„Њихове могућности да нападну север Косова биће много компликованије уколико наше безбедносне службе ’провале’ на време шта се спрема. То што су они увежбавали у Скопљу асоцира на блесак, што је врло алармантно и требало би на то обратити пажњу. Поготово ако се узме у обзир и извештај британског министарства спољних послова, јер Британци све знају шта се догађа на Косову – имају своје позиције у албанском врху у Приштини. Они ништа не причају тек тако, и ако они упозоравају своје грађане, значи да се треба припремити за неку непријатну ситуацију која може да снађе Србе на северу Косова”, истиче Каран.

Петодневне вежбе у Северној Македонији бивши шеф БИА Андрија Савић за наш лист смешта у један геополитички контекст, поготово после политичких промена у Северној Македонији и после уласка Црне Горе у НАТО. Сматра да су вежбе само једна инерција по којој се све догађа у региону. „У питању је америчка спољна политика која хоће да узме под контролу овај регион и треба имати на уму покушај Запада да истисне Русију са овог простора. Та вежба је рутински потез у оквиру макростратешког плана запада”, каже  Андрија Савић.

Упозорава да је латентна опасност присутна и потцртава британско саопштење дато за своје грађане да не иду на север Косова. Такође верује да је то индикатор могућности да дође до неких нежељених догађаја на северу Космета.

„Политички расплет односа између Београда и Приштине најмање зависи од косовских Албанаца, јер су они инструмент извршавања америчке воље. Битно је да наша државна политика узме у разматрање све те могућности. Не смеју да буду опуштени, а безбедносни сектор мора бити припремљен за све нежељене околности”, закључује Андрија Савић, професор Факултета за дипломатију и безбедност.

Коментари20
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

stanislavsr
Au Žarko. Svaka čast na komentaru. Uz takve smo tu gde smo.
Раде Ковачевић
Статус Космета и опстанак српског народа на Космету суштински је испит за садашње државне управљаче у Србији и никакво њихово самооправдавање за политички неуспех на Космету позивањем на негативне резултате претходне власти неће им помоћи да оперу историјску и моралну љагу са себе ако се Космет и српски народ на Космету препусте трагичној судбини. Ако је то све што актуелни представници народа и државе знају и могу, човек се пита зашто су се уопште прихватали власти ако су знали да нису у стању да нађу решење за фундаменталне проблеме и народа и државе, човек се пита на какав лични интерес или пак на какву друштвену корист су рачунали!? На Космету је нападнута држава Србија, нападнут је цео српски народ, нападнути су корени српског народа, његова култура, његове светиње, његов идентитет, његова економија, нападнуто је право српског народа да постоји на земљи својих предака, стога је право Србије да брани и свој народ и своју државу на Космету – право које се само по себи разуме!
Коста
Пишете "човек се пита зашто су се уопште прихватали власти ако су знали да нису у стању да нађу решење." Врло једноставно -- леп живот, разуме се. А што се решењеа тиче, речиће да су покушали или да су их преварили.
cccp
jos bolje samo daleko da se britanci drze i bice sve ok.
Рус Михаил
Једно лингвистичко-физичко питање: јел' има етимолошке и физичке блискости између олује и блеска?
Коста
И шта ће сад Србија да ради кад се својом про-ЕУ политиком ставила у шах-мат пзицију?

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.