Наспрам тврђаве подићи видиковац
У „Политици” од 14. априла 2019. године господин Бранко Пејовић обавестио је читаоце да се планира изградња пешачког моста између магистралног пута Ужице–Златибор и тврђаве Стари град (14. век), смештене на другој обали Ђетиње. Уз то, приложио је панорамски снимак Ужица и тврђаве, направљен са кривине пута одакле се пружа толико леп поглед на град, какав нема ниједан у Србији, а верујем да му нема премца било где у свету. Мост треба да премости клисуру и омогући туристима прилаз до тврђаве. Идеја и намера су за сваку похвалу!
Магистрални пут ка Златибору настао је реконструкцијом трасе старог макадамског пута, који је према клисури Ђетиње био обезбеђен оградом. Њу су чинили витки стубићи са врховима у облику ушица шиваће игле, кроз које се протезала профилисана гредица дуж заштићеног дела пута. Пошто је на том путу саобраћај био редак – многим паровима је служио за шетњу. Ишло се углавном до кривине наспрам Старог града, исте оне на коју треба да се ослони нови пешачки мост. Избочина терена на том месту пружа шансу да се на њој изгради недостајући видиковац. С обзиром на то да се магистралним путем не смеју шетати пешаци – биће потребно урадити прилазну стазу видиковцу (и мосту), независну од магистралног пута. Пун ефекат постигао би се ако би видиковац био бетонски плато, ограђен репликом ограде негдашњег пута. А пошто је реч о виспреном решењу трајне ограде (армиранобетонска конструкција) – треба то сачувати од заборава. Уосталом, такав видиковац ваља направити (са прилазом) и ако би се одустало од градње моста, како би туристи уживали у снимању и погледу на град.
Добривоје Гавовић
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


