Naspram tvrđave podići vidikovac
U „Politici” od 14. aprila 2019. godine gospodin Branko Pejović obavestio je čitaoce da se planira izgradnja pešačkog mosta između magistralnog puta Užice–Zlatibor i tvrđave Stari grad (14. vek), smeštene na drugoj obali Đetinje. Uz to, priložio je panoramski snimak Užica i tvrđave, napravljen sa krivine puta odakle se pruža toliko lep pogled na grad, kakav nema nijedan u Srbiji, a verujem da mu nema premca bilo gde u svetu. Most treba da premosti klisuru i omogući turistima prilaz do tvrđave. Ideja i namera su za svaku pohvalu!
Magistralni put ka Zlatiboru nastao je rekonstrukcijom trase starog makadamskog puta, koji je prema klisuri Đetinje bio obezbeđen ogradom. Nju su činili vitki stubići sa vrhovima u obliku ušica šivaće igle, kroz koje se protezala profilisana gredica duž zaštićenog dela puta. Pošto je na tom putu saobraćaj bio redak – mnogim parovima je služio za šetnju. Išlo se uglavnom do krivine naspram Starog grada, iste one na koju treba da se osloni novi pešački most. Izbočina terena na tom mestu pruža šansu da se na njoj izgradi nedostajući vidikovac. S obzirom na to da se magistralnim putem ne smeju šetati pešaci – biće potrebno uraditi prilaznu stazu vidikovcu (i mostu), nezavisnu od magistralnog puta. Pun efekat postigao bi se ako bi vidikovac bio betonski plato, ograđen replikom ograde negdašnjeg puta. A pošto je reč o visprenom rešenju trajne ograde (armiranobetonska konstrukcija) – treba to sačuvati od zaborava. Uostalom, takav vidikovac valja napraviti (sa prilazom) i ako bi se odustalo od gradnje mosta, kako bi turisti uživali u snimanju i pogledu na grad.
Dobrivoje Gavović
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


