Прича друмом, а туристи шумом
Будва – Приче туристичких челника Црне Горе и приморска стварност на прагу овогодишње сезоне, умногоме се разликују. „Црна Гора ка Монако, него како” и слични слогани којима се ова држава представља свету као зона елитног туризма, призивање европског џет-сета на југ Јадрана у модерне хотеле, изграђене и оне у пројектима, уз претходно протеривање „парадајз туриста”, увијени су у облаке прашине на готово целој јадранској магистрали која води од Игала до Бојане. У дим дуж пута који је претворен у макадам, да би се правиле треће траке и булевари, тону свакодневно возила и пешаци, туристи и домаћини. Од Светог Стефана до Будве треба возити преко рупчага по сат, па и два. Да слика буде потпуна брину се градитељи, како они са чувене Завале где се на „дивље” зида хотелски комплекс, тако и други инвеститори који граде и дограђују станове и куће пошто су претходно посекли маслине, борову шуму и палме, по којима се препознавао овај крај. Око градилишта и дуж разрованих друмова језде „миксери” и остале друмске крстарице пуне бетона, железа, блокова, цемента... што додатно успорава саобраћај, који повремено прераста у хаос. Нови-стари пут се прекопава по ко зна који пут да би се увезале водоводне цеви, електрични и ПТТ и ТВ каблови, па су сатима без воде, а и струје насеља у будванској општини, али и јужније и северније од црногорске туристичке престонице која је у скелама.
Неколицина аустријских пензионера, који су чинили туристичку овосезонску претходницу најавили су тужбе због озледа које су задобили упадајући у рупе на путу који води тик изнад бечићких хотела. Много тежа казна од новчане за домаћине представљаће ружна слика јужне обале коју ће страни туристи „преносити” пријатељима, вероватно и медијима у својим земљама.
Свакоме је јасно, па и туристима, да се путеви морају градити, такође и хотели, станови и остале грађевине. Но то, извесно је, треба чинити у време када нема туриста. Грађевинска сезона на овом подручју траје целу годину. Није таква очигледно и свест инвеститора и градитеља који су разровали обалу у време када се плаже пуне. У дванаест и минут туристичког лета 2008.
У предвечерје априлских избора у Црној Гори обећавана је трећа смена на градилиштима и друга појачања како би сви послови били завршени пре доласка туриста. Не да је изостао рад у топлим ноћима, него у време верских и првомајских празника уз путеве није било ни живе душе. Избори су прошли, радови су настављени са групицама проређених, незаинтересованих радника и уз свакосатне протесте гостију.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


