Социјални бунт у Новом Саду
Нови Сад - У највећем војвођанском граду, где је некада моћна привреда највећим делом посрнула, већ неколико дана трају протести чланова новоформираног Кризног штаба Новог Сада за одбрану права радника и малих акционара. Јуче је неколико десетина чланова Кризног штаба протестовало пред новосадском Палатом правде, где је седиште Трговинског и Општинског суда.
Како је истакао координатор Кризног штаба Симо Чабаркапа, генерални директор Хемијске индустрије Нови Сад (ХИНС) и заступник државног капитала у тој фирми, до сада су кризном штабу приступили радници и мали акционари из новосадских предузећа АМБ "Графика", "Центрославија", "Звезда", Хемијска индустрија Нови Сад, "Петар Драпшин", "Елнос", "Аутовојводина", "Минаква", "Транспорт-комерц", АТП "Војводина", "Милан Видак" и "Новитет", а током данашњег дана очекује се приступ представника нових предузећа.
Објашњавајући ко чини Кризни штаб, Чабаркапа каже да су то "обесправљени радници, мали акционари и грађани Новог Сада који су устали против корупције и криминала у једном броју фирми, државних институција и банака". Они захтевају да се у року од 15 дана разреше дужности или поднесу оставке председници Трговинског и Општинског суда у Новом Саду и седам судија ових правосудних установа, као и да ове две правосудне установе "у најкраћем року реше све предмете везане за спорове радника и малих акционара и стечајне предмете свих предузећа чији су представници у Кризном штабу".
Од Службе за борбу против организованог криминала МУП-а Србије Кризни штаб тражи да одмах "покрене поступак преиспитивања законитости стицања почетног капитала Металс банке и нагле експанзије њеног капитала широм Србије", а која је по мишљењу учесника протеста "уследила као последица незаконитог хипотекарног задуживања српске привреде у периоду приватизације".
С. Живковић
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


