Албанска мафија игнорише острвско правосуђе
Иако их је полиција ухватила у току тешке оружане провале, Фабион Кучи и Азем Дајчи се у лондонском затвору Вормвуд скрабс из средине 19. века башкаре као код куће. Не марећи за строга затворска правила, ови провалници су доскора на својим инстаграм налозима опуштено качили приватне фотке, као да су музичари неког хипхоп бенда, а не опасни албански криминалци који харају Британијом.
Кучи и Дајчи, познатији под надимком „Зико”, чланови су једног од више опасних албанских криминалних гангова на Острву који обожавају да се на друштвеним мрежама хвале својим „трофејима”: каче слике скупих спортских аутомобила, пиштоља, дроге и гомиле кеша.
Откако су 11. јуна на инстаграм профилу „Hellbanianz” објавили своје слике из затвора, добили су скоро хиљаду коментара: неки од њих их величају: „Слобода за Зиро”, „Ви сте дивови”, „Да, да као прави шефови…”
Британско министарство правде је у међувремену саопштило да је запленило њихове мобилне телефоне и затворило налоге на друштвеним мрежама.
Али Кучи и Дајчи нису једини Албанци који се на овај начин ругају британском правосуђу, иако је нови премијер Борис Џонсон обећао 100 милиона фунти за подизање нивоа безбедности у затворима на Острву.
Тристен Аслани, Агром Демарку, Љузлим Зефи само су неки од познатијих албанских мафијаша који из британских затвора деле не само провокативне већ и претеће фотографије из којих се јасно види каквим се послом баве.
Како пише „Дејли телеграф”, Албанци су претекли Пољаке и постали највећа инострана криминална заједница у британским затворима. Иза решетака се тренутно налази 876 албанских криминалаца, а следе Пољаци (754), Румуни (734) и Ирци (707). Упркос споразуму из 2013. године, по којем албански криминалци осуђени у Британији могу да служе казну код куће у Албанији, ту могућност су до сада искористила само 24 затвореника.
Албански криминалци су у Уједињеном Kраљевству постали познати по трговини наркотицима, шверцу девојака са истока Европе које завршавају као „сексуалне робиње” у ланцу бордела. Али однедавно они постају део забрињавајућег криминалног тренда у Уједињеном Краљевству: насилних упада у богатије куће, одакле краду новац и накит који завршава на црном тржишту Албаније.
Полиција Лондона, Кента и Сарија је већ издала потернице за више од пет албанских криминалаца који су извршили серију провала на југоистоку Енглеске.
Сви ови мафијаши раде у мањим криминалним групама које су повезане и полицији познати под једним именом „Hellbanianz”, чији је мото „Краљеви улица”.
Сокол Калани, шеф радне групе албанске полиције која се бори против криминалаца из своје земље који оперишу широм Европе, каже да је порастао број захтева за помоћ у идентификовању оптужених за злочине у Великој Британији.
„Раније смо углавном добијали захтеве из Италије и Немачке, а у последње време све више из Велике Британије да идентификујемо Албанце који су оптужени за провале”, истиче Калани за „Дејли телеграф”.
Опљачкана роба се камионима и комбијима шверцује из Британије на црно тржиште Албаније, где се окрећу милиони фунти. Један детектив упућен у истраге које се воде против албанских пљачкаша каже да се скупи „ролекс” сатови чија је вредност 30.000 евра могу на црно у Албанији купити за ситне паре.
Албански криминалци не презају од насиља приликом пљачки, што је показало и неколико случајева у Британији. Такав вид рада је иначе заштитни знак албанског криминалног ганга „Соко”, који оперише по јужној Европи.
Главни инспектор Џим Корбет објашњава да се албански криминалци приликом пљачки углавном користе оружјем.
„Полиција немилосрдно трага за овим криминалцима како би их привела правди, али нам је за то потребна и помоћ јавности. Зато позивамо све грађане да нам јаве ако имају неке информације о овим злочинцима за којима је расписана потерница”, истиче Корбет.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


