Понедељак, 22.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Рибљи сос и клин чорба

Рибљи сос и клин чорба
Мала продавачица поврћа на пијаци

Како само воле Вијетнамци тај свој домаћи рибљи сос, "нуок мам" који већ својим називом показује да је вијетнамски "национални сос". Кажу да им је то и храна и зачин и извор минерала и витамина неопходних организму и да их је то одржало у годинама глади. Преливено и зачињено овим сосом све се могло јести. Ко је могао...
И како га праве: Ситну белу рибу ставе на асуре и држе неколико дана на врелом сунцу, затим је слажу у буре, као ми купус рибанац за зиму, ред риба, ред љуте паприке, ред црног бибера, ред морске соли и тако до врха, онда то добро набију, притисну каменом одозго и оставе на сунцу, буре на дну пробијено рупицама, испод њега посуда и како све то ври – тако у суд капље сос, а мирис се шири около...

Национално јело број један је, то сви признају, супа "фо", а то је нешто као "вијетнамски лонац", али се високо цени и "тит чо", месо припремљено на дванаест начина, а какво месо то ће читалац сазнати ако буде имао стрпљења да ово прочита до краја.

Пошто је то тако, идемо редом у описивању припремања ових вијетнамских специјалитета.

Дакле, прво супа "фо".

Вијетнамска супа "фо" је јело за сваког у свакој прилици. Супу "фо" једу сељаци, радници, интелектуалци, житељи града и села. Супу "фо" можете јести у свако доба дана, у рано јутро, у подне, увече пре спавања. Супу "фо" можете јести код куће, у најбољем ресторану, или с ногу на улици у "амбулантним" породичним кухињама, ту је и најбоља, ако је веровати странцима који су све то пробали уживајући при томе у вештини са којом стари кувар барата са лонцима, сатаром, месом, поврћем и зачинима и пријатном мирису који се шири. Супа "фо" прија лети за време највећих врућина – расхладиће вас, прија у прохладним зимским данима, кад влага продире до сржи – угрејаће вас, супу "фо" можете јести на свадбама и весељима, на сахранама и данима жалости... Ово је само део онога што је у славу овог "националног јела број 1" рекао њихов познати писац Нгујен Туан (1910 – 1987)

И још је на то додао: "Утолико пре што је то јело тако јевтино, стаје свега 10 гроша и што је за његово справљање потребно само мало добре воље, лонац, најбоље онај тешки тучани, мало топле воде и свега помало од онога што вам се нађе при руци".

Испада, по овом, да је то нека вијетнамска "клин чорба". Међутим, кад се мало боље погледа, помирише и проба – види се да би то пре могао бити "вијетнамски лонац", попут – "босанског лонца".

(Идућег четвртка: Рецепт за двоје гладних)

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.