Небески плес челичних птица
Нови Сад – Заглушујући звуци моћних млазних и клипних авиона – борбених, акробатских и школских – парали су, минуле суботе, небо изнад спортског аеродрома Ченеј код Новог Сада, где је, по оценама многих, одржан један од најатрактивнијих аеромитинга икада приређен на овим просторима. Око 7.000 гледалаца пуна четири сата, готово без даха, пратило је бравуре наших најбољих акробатских пилота, као и летачких асова из неколико европских земаља.
Одважни летачи нису штедели ни себе ни своје машине да би се публици представили у најбољем издању. Летели су на малим висинама, брзином од 350 до 1.100 километара на сат, изводећи маневре који пркосе законима физике. Иза њих су, на небу, остајали јасни трагови густог дима, испреплетаних „попут ђеврека”.
Након малог падобранског десанта чланова Аероклуба „Нови Сад”, који су скакали из „највећег двокрилца на свету” АН-а 2, десетоминутни шоу извео је потпуковник Саша Ристић, демонстрирајући врхунско пилотирање и све акробатске могућности авиона „супер галеб”. Писту ченејског аеродрома надлетали су и „миг 21” за чијим командама су били мајори ваздухопловства Војске Србије, Золтан Само и Мирослав Чеман, а затим се појавио и „миг 29”, суперсонични двомоторни ловац, у чијем кокпиту се налазио бригадни генерал Небојша Ђукановић, заменик команданта Ваздухопловства Војске Србије. И посада хеликоптера „газела” – потпуковник Драгомир Симић и мајор Владан Богићевић – имала је и умела шта да прикаже. Демонстрирали су лебдење на око пет метара висине, бочно десно и лево праволинијско кретање, окретање у месту око вертикалне осе, заокрет уназад, као и благе наклоне према гледалишту.
Громким аплаузима поздрављен је и Драган Злокас, који је „галебом Г2” изводио „балетске пируете”, при брзини од 210 до 900 километара на сат. Врхунац његовог наступа био је када је летилицу усмерио увис и, достигавши такозвану нулту тачку, суновратио се у лупингу ка земљи и у бришућем лету, у знак поздрава, протутњао изнад запањених гледалаца.(/SLIKA2)
Врхунско летачко умеће испољили су и Енглез Енди Бикмор на руском авиону„сухој” (СУ 26), Мађар Золтан Вереш, на клипном акробатском авиону „екстра 300”, Словенац Петер Подлошек на истом типу апарата, Шпанац Серђо Пламерино са својим „велоксом”, Бугарин Свилен Иванов који је летео на старом, али окретном двокрилцу ПИТС С2Б, Хрват Бранимир Амбрековић и најстарији учесник ове приредбе, Давор Павловић (64) из Београда, који је пилотирао „олдтајмером”, некадашњим лаким јуришником нашег ратног ваздухопловства – „крагујем”. Летели су леђно на неколико метара изнад писте, правили спирале и ваљке, превртали се, ротирали по уздужној и вертикалној оси својих авиона, пролетали кроз капије на земљи направљене од пластичних купола...
Аеромитинг су затворили чланови акро-групе „Летеће звезде” новосадског Аероклуба „Галеб Г 2”, непосредног домаћина и организатора аеромитинга. Пилоти Саша Ристић, Драган Злокас, Саша Грубач, Иштван Канас и Томислав Бећановић (сви припадници Војске Србије), летећи у беспрекорно прецизној формацији, доказали су да је потпуно тачна она авијатичарска крилатица „Треба смети, треба хтети, па да видиш како се лети”.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


