Уторак, 30.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Протести јеврејских организација

Протести јеврејских организација
„Прикладно” обучени Загребчани долазе на Томпсонов концерт

Загреб – Након најаве јеврејске организације „Маргелов институт” да ће због усташке иконографије, песама, узвика и поздрава подићи кривичне пријаве против организатора концерта Марка Перковића Томсона 30. маја на централном градском тргу – огласила се и јеврејска верска организација Бет Исраел.

Бет Израел је изразио негодовање виђеним ознакама и изостанком реаговања полиције и организатора – ветеранских удружења и градских власти у Загребу.

Та јеврејска организација је и огорчена што концерт није био прекинут у тренутку кад је било јасно да део присутних носи усташке ознаке и иконографију и показује нетрпељивост и мржњу према једном делу хрватских грађана.

Они су изразили забринутост чињеницом да су надлежне институције учиниле низ пропуста јер полиција није привела никог од оних који су носили забрањена обележја, а у потрагу за њима су кренули тек након низа медијских текстова, поткрепљених фотографијама и видео-записима.

(/slika2)Полиција на концерту није никог уочила, а тек три дана касније полиција је покренула истрагу како би утврдили идентитет оних који су носили забрањене ознаке.

Бет Исраел сматра да све то наноси огромну штету целој Хрватској и да је Томсонов концерт био лоша порука Европи и свима онима који се залажу за поштовање људских права, закључивши да и на медијима лежи велика одговорност, јер би осим информативног требало да имају и едукативан задатак.

Усташка иконографија због које је Томсону забрањен наступ у многим европским државама није изостала ни 30. маја, па је и тамо било оних који су игнорисали упутства организатора и самог певача и појавили се са шаловима и капама с усташком иконографијом, а нашло се чак и нацистичких застава.

Било је повика „Убиј Србина!” и усташке песме „Ево зоре, ево дана, ево Јуре и Бобана” (усташки кољачи и команданти Црне легије) за коју је један од организатора рекао да је прекрасна и да му је драго да је певају у Загребу.

Коментари8
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.