Среда, 24.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

„Пет митова” Владе Црне Горе

„Пет митова” Владе Црне Горе
(Фото Пиксабеј)

ПОДГОРИЦА - Влада Црне Горе објавила је на „Твитеру” пет митова о предлогу закона о слободи вероисповести, а један од тих митова је, како се тврди, да су сви православни верски објекти на територији Црне Горе власништво Српске православне цркве.

Како преноси портал „Вијести”, из Владе Црне Горе навели су да је први мит да држава отима имовину верских заједница.

„Овим законом се утврђује проста правна чињеница да културно благо које је кроз векове стварано од државног новца припада држави, односно свим грађанима. Дакле, само она верска имовина која представља културно добро, а стицана је од јавних прихода државе или је била у државној својини до губитка независности Црне Горе 1918. године, биће регистрована као државна својина. И то само под условом да не постоје докази да над том имовином право својине има нека верска заједница”, наводи црногорска влада.

Са друге стране, додаје, ако је нека верска заједница стекла одређену имовину у складу са законом који данас важи или који је некада важио, држава ће то поштовати.

Други мит, по мишљењу црногорске владе, је тај да је СПЦ старија од државе Црне Горе и да су сви православни верски објекти на територији Црне Горе њено власништво, преноси Танјуг.

„Истина: У време Књажевине и касније Краљевине Црне Горе, Српска православна црква, као правни субјект под тим именом, није постојала. Имовина коју је православна црква користила на територији Црне Горе пре 1918. године била је власништво државе, што доказује чињеница да верска заједница никада није имала право да без сагласности државе располаже имовином коју је користила”, наводи црногорска влада.

Како је општи правни принцип, још из римског права, да власништва не може бити без права располагања, сасвим је јасно да је држава, а не црква у Црној Гори власник верских добара, додаје се.

„Дакле, црква је користила имовину и убирала плодове од верске имовине, али је власник те имовине у Књажевини, касније Краљевини Црној Гори несумњиво била држава”, наводи се у објави.

Трећи мит је да држава тера верске заједнице да се региструју, наводи црногорска влада и објашњава да је истина да то не постоји као законска обавеза, али да оне верске заједнице које то не желе неће имати све погодности које уживају регистрована правна лица.

Влада у Подгорици наводи да је четврти мит да „држава хоће да избаци СПЦ из православних храмова и да на њено место доведе ЦПЦ”.

Тврди се да је најбоља потврда да утврђивањем државног власништва над верским културним добрима држава не намерава да угрожава права верника јесте чињеница да је Престоница Цетиње, а не СПЦ, уписана као власник Цетињског манастира, па то ни на који начин не ограничава права и слободе свештенства и верника СПЦ у једном од најзначајнијих културних, историјских и верских здања у Црној Гори.

Дакле, како објашњавају, предложени закон утврђује имовинска права државе над верским објектима које је сама држава градила и стицала кроз векове и који представљају културну баштину и имовину свих грађана Црне Горе и њиме се не уређује верски живот унутар било којег верског објекта, нити се било ко избацује или усељава у верске објекте.

Пети мит је, по мишљењу владе Црне Горе, тај да је Предлог закона утврђен без дијалога са СПЦ.

Наводи се да је истина да је нацрт закона припремљен још 2015. године и да су у јавној расправи која је уследила, учествовале и коментаре дале све верске заједнице, као и академска заједница и цивилни сектор.

„Где год су предлози верских заједница били у складу са међународним правним стандардима и јавним интересом они су прихваћени. На крају је СПЦ сама одбила дијалог о спровођењу препорука Венецијанске комисије, условљавајући тај дијалог доношењем закона о реституцији”, саопштила је влада Црне Горе.

Коментари20
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Леон Давидович
@ Srki S. Kakva vlast crkve kakvo li šta? Koliko vekova posle Nemanjića su Srbi bili u Osmanskom ropstvu. SPC progowena i uništavana kako materijalna i kulturna dobra tako i ljudi SPC mučeni i ubijani.
др Милан Лекић
Савременици смо саме завршнице процеса потпуне деконструкције свесрпске државотворне, културне и духовне традиције и јединства. Измишљање Хрвата и реке крви и суза за отимање српске Далмације и Босне, трајало је од 1615-1995. године. На Косову, падали су српски витезови, што у међусобним што са агресорима, 11 војних сукоба (од Бодина 1172. против Грка, до 1999. против НАТО), а изгубили су га "потезом пера" Тадић, Дачић и Вучић. За крај, симфонија подлости Амфилохија и Ђукановића од 2006-2019.
Cilj -svođenje na Beograd ,van N. Bgd
Ovakvo rešenje ,ako i prođe- probudiće " suverenističke zakonodavne moći i reflekse " na KiM (" Republika Kosova" ) u BiH i tamo gde je to već jednom u NDH sa tzv. HPC več izvođeno . Toga su u CG svakako više nego svesni direktno preuzimajući ulogu i odgovornost detonatora u miniranju ustanove stare 800 godina radi geopolitičkih ciljeva , tlačenja Srba kao nedovoljno izblokiranih i previše raširenih po Balkanu .
др Милан Лекић
Савременици смо саме завршнице процеса потпуне деконструкције свесрпске државотворне, културне и духовне традиције и јединства. Измишљање Хрвата и реке крви и суза за отимање српске Далмације и Босне, трајало је од 1615-1995. године. На Косову, падали су српски витезови, што у међусобним што са агресорима, 11 војних сукоба (од Бодина 1172. против Грка, до 1999. против НАТО), а изгубили су га "потезом пера" Тадић, Дачић и Вучић. За крај, симфонија подлости Амфилохија и Ђукановића од 2006-2019.
čekaj, čekaj..
rekao bi čovek da je u CG pravna država kakve na svijetu nema!! Ono što u ovim ''mitovima'' ne piše, to su izjave Đukanovića oko širenja velikosrpske politike posredstvom SPC, što treba razmontirati. Znači, postoji određena politička volja i strategija a zakon će da posluži.. da bude po zakonu.. Tako da to ''savršeno jasno'' je pomalo i savršeno mutno!

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.