Соколица преживела судар са „Београђанком”
Женка сивог сокола која је са севера Европе у потрази за топлијим крајевима залутала у престоницу, а онда заслепљена стаклима ударила у зграду „Београђанке” пуштена је после краткотрајног лечења на слободу. У небо се винула са Калемегдана, а пуштању су присуствовали стручњаци из Зоолошког врта, „Ветерине Београд”, представници ЦИТЕС-а, Министарства заштите животне средине, орнитолози Завода за заштиту природе…
– Птицу су нам донели стручњаци „Ветерине Београд”. После удара у „Београђанку” који се догодио пре три дана птица је била у шоку, преплашена и имала је благу повреду главе од судара са стаклом. Других механичких озледа није имала. Ја сам је детаљно прегледао, указао потребну помоћ, преноћила је, а сутрадан се нормално понашала. Пошто је одбијала храну одлучили смо да је што пре пустимо на слободу – објашњава Јожеф Езвеђ, ветеринар у Зоо-врту.
Пре пуштања на слободу птица је прстенована, добила је свој матични број, а узет јој је узорак перја ради ДНК-а анализе.
Код зграде Опсерваторије женку сокола на слободу је пустио искусни соколар из Београдског зоо-врта.
Ова врста сокола углавном живи у земљама Скандинавије. Када је јако сурова зима, ове птице се крећу ка југу где су температуре више.
– Оне не мигрирају попут ластавица, већ се постепено удаљавају од свог станишта када су дебели минуси. Ова женка је баш била лепа, крупна, у суштини ова врста је већа од наших соколова – каже Езвеђ.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


