Седамдесет година на перону историје
Железнички музеј у Београду прославио је јуче 70. рођендан. Ова јединствена установа у региону баштини предмете и документа којима не могу да се похвале ни богатији музеји у свету. У Архиву се налази више од 134 метра техничке документације, у библиотеци има око 8.500 наслова и више од 1.200 јединица периодике.
Музеј је основан 1. фебруара 1950, као једини у ондашњој Федеративној Народној Републици Југославији са задатком да чува баштину железнице. Решење о оснивању потписао је Тодор Вујасиновић, министар железница ФНРЈ. Уједно, био је то тек други техничко-историјски музеј у Србији.
Први управник био је Драгољуб Јанковић, а прва стална поставка – Кроз историју југословенских железница – отворена је 30. априла 1953.
Галерија садашњег Музеја простире се на око 190 квадрата. Ту могу да се виде оригиналне капе железничара, фењери с почетака развоја железнице, таблице с првих локомотива, око 40.000 фотографија и разгледница, макете чувених локомотива, уметничке слике…

(Фото: „Железнице Србије” ад)
Данас је Железнички музеј техничко-историјски музеј у саставу „Железница Србије” ад и његова основна делатност је да прикупља, сређује, излаже, одржава и чува предмете и документа, сведочанства о настанку и развоју железнице. Овај музеј је једна од најстаријих културних институција на Балкану који, представљајући јавности техничка културна добра као део богатог националног наслеђа из прошлости, популарише железнички саобраћај. Уједно, подиже свест о томе да је неопходно заштитити сваки делић железничке историје, истичу у „Железницама Србије”.
Музејски фонд броји око 3.500 предмета, распоређених у четири основне збирке: Техничку, Историјску, Уметничку и Збирку примењене уметности. Ту је и својеврсни „музеј на отвореном” – Одељење узаног колосека Пожега, које у априлу обележава тридесет година рада. У овом одељењу чувају се неки од најстаријих и највреднијих експоната, попут локомотива узаног колосека. Најзначајније међу њима су „Рама”, за коју се сматра да је довукла први воз у Сарајево, затим „Милан”, прва локомотива која је грађена у Краљевини Србији 1882, као и локомотива „Костолац”, која ужива статус културног добра. Поводом обележавања стогодишњице завршетка Великог рата, новембра 2018, ова локомотива је била изложена у Француској.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


