Америка би могла да ускрати помоћ БиХ
САРАЈЕВО – Након упозорења заменице директора УСАИД, Бони Глик, да ће САД морати да ускрате сву помоћ БиХ, ако власт није способна да се позабави питањем трговине људима, главна тужитељка БиХ, Гордана Тадић, је за данас сазвала хитан састанак Ударне групе за борбу против трговине људима и илегалних миграција.
Ударну групу чине званичници свих безбедносних служби и агенција за провођење закона у БиХ.
Састанак је сазван будући да овакво упозорење главне америчке агенције за помоћ изазива можда и веће импликације на БиХ од финансијских.
Ускраћивање помоћи БиХ, што би се десило први пут у послератном периоду, веома би утицало на укупну америчку подршку тој држави у оквиру евроатлантских интеграција.
Такође, пише сарајевски порал Кликс, последице би се осетиле и када је реч о сарадњи БиХ и САД на пољима борбе против тероризма, сигурности, а да не говоримо о готово немерљивој подршци земљи у политичком смислу.
Наводи се да је један од примарних задатака Ударне групе за борбу против трговине људима и илегалних миграција формирање Мреже специјализираних тужилаца и истражилаца за борбу против трговине људима, јавља Танјуг.
Из Министарства безбедности БиХ су појаснили да ће у оквиру те специјалистичке Мреже тужилаца и истражилаца размењивати информације, планирати и проводити заједничке акције, проводити обуке, вршити анализе случајева и из тих искустава градити стандарде у свом раду.
Ревитализација ове Ударне групе изузетно је важан корак након што је Савет министара 23. јануара ове године усвојило Стратегију супротстављања трговини људима за раздобље 2020.– 2023.
Глик је раније у интервјуу за Радио Слободна Европа додатно појаснила да је влада САД видела да је у БиХ дошло до погоршања ситуације у посвећености власти да зауставе трговину људима.
„То је морално корозивно окружење где власти не заступају сопствене људе, али ни друге који су жртве трговине људима кроз ову земљу. Научила сам да постоје важни елементи трговине људима који се догађају у БиХ. Трговина странцима кроз ову земљу према другим земљама да би радили или били сексуално робље. Такође, постоје компоненте трговине људима у БиХ која је истински страшан аспект. Све ово је страшно, али оно што сам чула је да 80 посто људи који су предмет трговине људима, су деца”, истакла је америчка званичница.
Иначе, према сазнањима портала овогодишњи буџет Владе САД-а за БиХ износи 41,5 милиона долара, а он се у највећем делу имплементира путем УСАИД-а. Управо би та средства могла бити укинута.
Укупна помоћ Владе САД путем УСАИД-а у послератном периоду па све до данас износи 1,8 милијарди долара.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


