Нестала сагласност Александра Вучића?
Шабац – Редослед странака и коалиција на локалним изборима у Шапцу, ипак, биће решаван на Управном суду. Градска изборна комисија оборила је у среду првопроглашену одборничку листу СНС-а „Александар Вучић – за нашу децу”, и на истој седници прихватила листу под називом „Небојша Зеленовић – Шабац је наш (Заједно за Србију, Српски покрет обнове)”, поднету два дана после напредњака. Од 15 чланова ГИК-а у Шапцу, две трећине чине представници Зеленовићеве странке ЗЗС и њених коалиционих партнера у досадашњој градској власти, а на њихову, како истичу, скандалозну одлуку овдашњи СНС ће уложити жалбу.
Шабачки ГИК је поништио своје сопствено решење донето још недељу готово једногласно – четрнаест према један за прихватање одборничке листе СНС-а. Накнадна одлука о обарању већ проглашене листе саопштена је на хитно сазваној конференцији за новинаре у згради градске управе прексиноћ после 21 сат. Конференцију је водила члан ГИК-а Валентина Ловрин Јевтић, актуелна градска правобранитељка и председник комисије на локалним изборима 2016. године, а на питање новинара зашто то не чини садашњи председник ГИК-а Будимир Павловић, који је био такође присутан, она је одговорила да „ово није конференција ГИК-а, већ представника ЗЗС, СПО и Западне Србије (одборничке групе, п. а.) именованих у комисију”!?
Валентина Ловрин Јевтић је саопштила да је ГИК поништио проглашење листе СНС-а, пошто је прихватио у међувремену пристигли приговор Милана Васића, начелника градске управе, који је прексиноћ такође присуствовао прес-конференцији, да приликом предаје документације СНС-а у суботу у 23.30 часова није достављена и сагласност Александра Вучића да се његово име нађе у називу листе. „Решење је поништено, јер је комисија констатовала да су наводи из Васићевог приговора тачни. Ову неправилност, нажалост, тада нисмо приметили. Прихватамо да смо направили грешку, али грешке се дешавају”, рекла је Ловрин Јевтић. Она је истакла да СНС по добијању одбијајућег решења има право жалбе Управном суду у Новом Саду, који мора да донесе одлуку у року од 48 сати од пријема жалбе.
Новинари су тражили да председник ГИК-а Будимир Павловић објасни, уколико је тачно да један документ није предат, зашто је лично издиктирао у записник да је од овлашћеног представника СНС-а др Александара Пајића „примљена и заведена сва потребна и прописана документација”, при чему је гласно ишчитавао називе сваког документа, а што је чуло бар тридесетак људи који су били у сали и забележиле ТВ камере. „Оно што сам ја рекао то је у записнику. Сад не треба да понављам то што сам унео...”, био је недоречен Павловић. Укључиле су се одмах чланице ГИК-а Валентина Ловрин Јевтић и Вера Палинкаш, које су оптужиле чланицу комисије испред СНС-а Бојану Чуровић, да је „покушала да у документацију потури” наводно недостајући документ, а о чему се пред прес-конференцију појавила вест на порталу блиском градској власти.
Оптужена чланица ГИК-а није била позвана на прексиноћну конференцију, па су новинари остали ускраћени за њен одговор, а питања зашто би неко „потурао” било какав документ, ако је записнички констатовано да је заведена сва прописана документација, и да ли је (ако се тако размишља) неко могао неовлашћено узети и однети већ предати документ, с обзиром на то да се изборни материјал налазио у канцеларији која није посебно обезбеђена, било је предмет нове, жустре полемике. Посебно је бурно реаговао начелник управе Милан Васић, чија се канцеларија (у којој је одржана прес конференција) налази преко пута оне у којој је био похрањен изборни материјал.
Градски одбор СНС-а у Шапцу јуче је најоштрије протестовао због, како је наглашено, „скандалозне одлуке ГИК-а да поништи већ усвојено и објављено решење о проглашењу листе ’Александар Вучић – за нашу децу’”. „Нама је од почетка било јасно да представници ЗЗС-а и сателитских група у ГИК-у неће презати ни од чега. Правду ћемо потражити на Управном суду, али решење на које ћемо свакако уложити жалбу још нисмо добили. Према досадашњем, лошем искуству које с ГИК-ом имамо, то ће вероватно бити пред сам истек законског рока. Не сумњамо да ће суд донети исправну одлуку, јер смо водили рачуна да сваки документ прибавимо и предамо га по законској процедури”, истакао је др Александар Пајић, овлашћени предлагач и први на одборничкој листи СНС-а.
Шабачки напредњаци су јуче поднели кривичну пријаву против чланова ГИК-а, представника коалиције окупљене око ЗЗС. Они су у среду увече имали намеру да поднесу захтев да им се одобри увид у документацију, коју су предали у суботу у поноћ, а у којој се, истичу, налазила и сада наводно недостајућа сагласност председника СНС-а Александра Вучића, али им није био дозвољен улаз у зграду градске управе.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


