Плата ће и од куће морати да се заради
У договору са својим послодавцем, због проглашења ванредног стања и ширења вируса корона у Србији, многи запослени грађани будуће дане и недеље проводиће код куће, одакле ће морати да испуњавају своје свакодневне радне обавезе. Препорука државе је да они људи који то себи ипак не буду могли да приуште у наредном периоду треба да раде у сменама, у мањим групама, а да сви старији од 65 година ипак уопште не долазе на посао, већ да раде од куће.
Иста правила треба да важе и за хроничне болеснике и оне који имају децу млађу од 12 година. То је, како је јуче обзнанила премијерка Ана Брнабић, јасна инструкција свима у државној управи и локалној самоуправи, а на тај начин држава ће заправо дати пример и послодавцима у приватном сектору. Уколико буде било потребно, додала је председница владе, они који раде од куће биће позвани да дођу на посао.
Ипак, већини радника који зарађују за живот код приватног послодавца већ сада се намеће можда сасвим логично питање – како ће им такав рад бити плаћен. Има и оних који су уверени да треба да зараде пун лични доходак, јер ће радити од куће једнако ефикасно, као и да су на послу. Да ли ће они који буду морали да буду у двонедељној изолацији моћи да очекују 100 одсто од плате у случају да се заразе и буду принуђени да остану у карантину, још једно је питање које мучи радну снагу наше земље.
Небојша Атанацковић, почасни председник Уније послодаваца Србије, подсећа да није изводљиво да целокупна радна снага свој рад прилагоди кућним условима, јер је на такав начин, како каже, немогуће одржати праву привредну активност земље.
– Већина запослених то себи неће моћи да приушти, због природе самог посла који обавља, а за мањину је у овој ситуацији то ипак сасвим добро решење јер ће на такав начин запослени моћи да зараде своју плату и уједно испуне радну обавезу. Ипак, говоримо о малом проценту „срећника” који могу да обављају посао од куће и који могу да очекују пуну зараду, у договору са послодавцем, наравно – објашњава Атанацковић. Он додаје да држава ипак може да каже да просек плата који је био у претходном месецу треба да буде исплаћен у пуном износу и сада, у новим околностима, и то без обзира на то да ли је неко радио од куће или не.
– Тај износ држава би онда морала да обезбеди сама, јер не може да нареди послодавцу да ради у ванредном стању, нити како ће он да организује рад запосленима тада, да ли ће то бити од куће или у погону фабрике, неком предузећу... Дакле, држава не може да обавеже послодавца на то. Не може да му наметне обавезу исплата одређених износа зараде уколико тај износ запослени нису зарадили, а да у томе не учествује и Министарство финансија. Не треба заборавити да више није време самоуправљања где су запослени сувласници неке организације или фирме у којој раде. Запослени су данас они који наплаћују свој рад, а ако нема рада, онда нема ни плата, чак ни у ванредном стању – објашњава Атанацковић.
Такав сценарио би, додаје он, можда био изводљив месец или два највише, а после тога, са слабљењем привредне активности, вероватно би се стигло дотле да послодавац нема одакле да исплати зараде својим радницима.
– Зато је неопходно да се сагледају укупне могућности послодаваца, а држава једноставно мора из својих резерви да извуче средства за све то. Добар пример је Аустрија, која је припремила четири милијарде евра за интервенције око свих штета које ће настати у привреди због пандемије вируса корона и мера које су на снази због тога – додаје Атанцковић, уз подсећање да они који раде на исти начин на који су радили и досад немају разлога за брину око исплате својих личних доходака.
Како би се дефинисала примена Закона о раду у новим околностима, данас ће бити одржана ванредна седница Социјалноекономског савета (СЕС), где би требало да се разматрају бројна спорна питања, око боловања, кућне изолације, одсуства са посла због чувања деце...
Зоран Стојиљковић, председник УГС „Независност”, синдиката који је затражио хитну седницу СЕС-а, истиче да, када дође до пандемије, онда то већ није само проблем националних законодавстава већ поједина решења треба да буду униформисана.
– За то сам да свако ко не мора да ради неки период и не треба да ради, да све што може да буде обављено од куће, тако и треба да буде урађено. Али, ипак, засад нема никакве логике да се спушта лични доходак јер се због пандемије ради од куће. Ионако се тврди да је буџет у солидном стању, па не видим проблем око тога. Наравно, остаје велики проблем уколико оваква ситуација буде потрајала – објашњава Стојиљковић, истичући да би зато таква питања требало што пре усагласити и са становишта личних доходака, да не би било да радници морају због новонастале ситуације да троше годишњи одмор и слободне дане....
– То су спорна питања о којима треба да се договарамо на СЕС-у, а нешто ћемо и успут решавати. Примера ради, када неки послодавци буду дезинфиковали радне просторије моћи ће полагано да почну да враћају своје људе на радна места... – уверен је председник УГС „Независност”.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


