Недеља, 28.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Шведски епидемиолог: Лабаве мере дају резултате

Шведски епидемиолог: Лабаве мере дају резултате
Субота у једном од паркова у Стокхолму (Фото Бета/АП)

СТОКХОЛМ – Необичан приступ Шведске у борби против коронавируса почиње да даје резултате, тврди главни епидемиолог у тој земљи Зндерс Тегнел.

Према његовом мишљењу, последњи подаци о стопи оболевања и смртности говоре о томе да ситуација почиње да се стабилизује.

Тегнел, који је осмислио релативно лабаве мере против коронавируса, каже за шведску агенцију ТТ, да се та земља налази у периоду неке врсте заравњења кривуље.

Шведска није затворила школе, теретане, кафиће, барове и ресторане током ширења пандемије, преноси Танјуг.

Уместо тога, влада је позвала грађане да се понашају одговорно и прате упутства за социјално дистанцирање.

Блумберг наводи да је ширење ковида-19 широм света изазвало различите реакције у државама.

Агенција указује на то да није јасно која се стратегија показала као најефикаснија, па се чак и у Шведској упозорава на то да је прерано да се извлаче закључци.

Имајући у виду огромну економску штету широм света, изазвану строгим забранама кретања, шведски приступ је, међутим, привукао велику пажњу у другим државама.

Део шведске стратегије ослања се на приступ једном од најбољих здравствених система у свету.

Шведска се ни у једној фази није суочила са недостатком медицинске опреме или болничких капацитета, а шатори постављени као установе за хитну помоћ широм земље остали су углавном празни.

Швеђани сматрају, на основу разних модела праћења, да имају све више имуних особа и да то има утицај на ширење вируса, чиме би стекли колективни имунитет до јуна, али истичу да ће стање на терену показати праву слику.

Та земља је до јуче пријавила 1.540 смртних случајева повезаних с ковидом-19, што је повећање за 29 у односу на суботу.

То је знатно више него у остатку Скандинавије, али знатно мање него у Италији, Шпанији и Великој Британији.

У Шведској је до сада заражено 14.385 људи.

Коментари26
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Švedski model je surova ekonomija
Da bi uštedeli nešto para, levičarska vlada Švedske je odlučila da ne preduzme nikakve mere nego da prepusti širenje epidemije stihiji i slučaju. Po sistemu, ko se zarazi, zarazi se i ko umre, umre. Ono što ih spasava je uobičajena socijalna izolacija koja je deo švedske kulture. A rezultat im je katastrofa. Švedska ima oko dva puta više stanovnika od Srbije, i da su preduzete mere kao u Srbiji bilo bi 2 x 122 = 244 mrtvih a ne 1580 mrtvih (zvanično) a preko 2500 sa umrlima po domovima za stare.
Dejan
@Svedski model je razuman Statistika govori sve - Svedski model je zakazao i kasno su uveli mere.Samo treba pogledati brojke (zemlja - broj zarazenih - broj umrlih): Svedska - 14.777 - 1.580; Finska - 3.868 - 94; Norveska - 7.095 - 168; Austrija - 14.778 - 470; Svajcarska - 27.560 - 1.404; Inace, LAZ je da Svedska ima dva puta vise stanovnika od Srbije. Svedska ima 10.3 miliona stanovnika, a Srbija (bez Kosmeta) 7 miliona. To mora da je bilo napisano od jedne vrlo ogorcene i nezadovoljne osobe.
Svedski model je razuman
LAZ je Svedska ima dva puta vise stanovnika od Srbije i da se smrtni slucajevi på starackim domovima ne racunaju. Slicno vazi i za ostatak teksta. To mora da je bilo napisano od jedne vrlo ogorcene i nezadovoljne osobe.
Dejan
Kolektivni imunitet cemo steci - samo je pitanje da li cemo ga steci tako sto cemo se svi odjednom zaraziti,pa ce svi nagrnuti u preopterecene bolnice i nekoliko hiljada ljudi ostati van njih,ili ce to ici postepeno,uz jake mere,ali ce makar biti dovoljno respiratora i lekara. A za one koji jos uvek hvale Svedsku, danasnji podaci: (zemlja - zarazeni -umrli) Svedska - 14.777 - 1.580 Finska - 3.868 - 94 Norveska - 7.095 - 168 Austrija - 14.778 - 470 Svajcarska - 27.560 - 1.404 Dosta vise.
Gost
Шведска: Стопа морталитета: 10.61 смрти/1.000 становника (2001) Србија: Стопа морталитета: 14.3 смрти/1.000 становника (2014) Па сами израчунајте колико њих умре месечно у Србији а колико у Шведској...
Dejan
Какве везе има стопа смртности у две различите године и земље, са короном? Шведска: Умрло од короне 1580 људи (2020), Србија: Умрло од короне 125 људи (2020). Па сам израчунајте колико људи је умрло од короне месечно у Србији, а колико у Шведској...
Milojko
Šveđani popravili budžet, tako što su ispratili par penzos, i sačuvali ekonomiju, tako što je nisu zatvarali. Ah da i narod nije čamio u kućnom zatvoru, što će reći i dalje su normalni...
Jovan Arsenijevic
Neka i Vas sreca posluzi da kad odete u penziju odmah umrete da ne opterecujete drzavni budzet. Kakvom merom merite onakvom ce vam se i meriti.
Bane
Iz ovoga proizilazi da je od svih mogućih mera bilo dovoljno uvesti obavezu nošenja bilo kakvih maski za sve građane, merenje temperature na ulazima u javne objekte i apelovanje na higijenu ruku. Nigde nisu navedeni slučajevi da je neko pokupio virus jelom u restoranu, artiklima u prodavnici, karticama ili novčanicama pri plaćanju.

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.