Вакцинацију деце не треба одлагати
У Београду је смањен број вакцинисане деце редовним вакцинама, па епидемиолози апелују на родитеље да календар вакцинације треба поштовати и да ситуација са појавом ковида 19 у земљи не спречава да се имунизација спроводи као и до сада. ММР вакцину у другој години против малих богиња, заушака и рубеле трећу дозу цепива против хепатитиса Б у првој години, као и вакцину „пет у један” добило је у престоници у претходних два месеца ове године мање деце него у 2019. години.
Како истиче прим. др Ивана Беговић Лазаревић, епидемиолог Градског завода за јавно здравље, пад обухвата вакцинацијом је приметан у марту, а још више у априлу. У јануару и фебруару ове године је сличан број деце вакцинисан као и прошле године.
- Вакцинација је опала у овом месецу за око 75 одсто у односу на исти период прошле године, односно две петине мање деце је вакцинисано. Ништа није необично да се у нашој средини прошире неке дезинформације, попут оне да треба децу вакцинисати у време пандемије. Свако дете се пре давања вакцине прегледа и треба да буде вакцинисано. Неки се плаше да доводе децу јер брину да нису у инкубацији када је реч о вирусу корона, а то је лажна контраиндикација за вакцину - додаје др Беговић Лазаревић.
У Институту за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут” истичу да су после проглашења ванредног стања у вези са епидемијом ковида 19, домовима здравља проследили упутство којим је предвиђено да се обавезна имунизација становништва по свим категоријама спроводи континурано, према плану.
Наглашен је значај поштовања мера за спречавање и сузбијање ширења инфекције изазване новим вирусом у здравственим установама.
- Није било никаквих изузетака односно одлагања и обустава ни измена у календару имунизације, имајући у виду доступност и расположивост свих вакцина на вакциналним пунктовима. Ове препоруке су у складу са препорукама СЗО. Прикупљање и анализа резултата обухвата према календару имунизације се спроводи на шестомесечном и годишњем нивоу, тако да ће шестомесечни извештај за 2020. годину бити доступан крајем августа - кажу у „Батуту”.
На нивоу целе Србије ситуација са вакцинацијом је прошле године била добра.
У Институту за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут” истичу да је планирана имунизација против дифтерије, тетануса, великог кашља, дечје парализе и обољења изазавних хемофилусом инфлуенце тип б комбинованом петовалентном вакцином спроведена са обухватом од 95,1 одсто. Ревакцинација деце у другој години истом вакцином спроведена је са обухватом од 91,5 одсто.
Вакцинација малишана ММР вакцином у другој години против малих богиња, заушака и рубеле у 2019. години износила је 88 одсто, а ревакцинација деце пред упис у школу 91,9 одсто.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


