СДА против Радончићевог плана за мигранте
Од нашег дописника
Сарајево – Нова стратегија решавања мигрантске кризе у БиХ (депортацијом свих илегалних миграната који крију свој идентитет), коју је пре неколико дана најавио министар безбедности БиХ Фахрудин Радончић, већ је пропала због противљења Странке демократске акције (СДА) Бакира Изетбеговића.
Kадрови те странке на истакнутим функцијама, члан Председништва БиХ Шефик Џаферовић и министарка иностраних послова БиХ Бисера Турковић, јавно су критиковали Радончићеву намеру. Они су замерили Радончићу његове, како су их описали, „увреде” упућене амбасадору Пакистана у БиХ Мухамеду Халиду Раоу, који је, према Радончићевим речима, „унапред одбио да сарађује на депортацији илегалних миграната” који су дошли из његове земље и који не желе да открију свој идентитет.
„Жао ми је што Џаферовић и Турковићева, уместо да штите интересе грађана БиХ, што им је уставна и морална обавеза, фаворизују интересе економских миграната који не желе да поштују институције и безбедносно-полицијске структуре и открију свој идентитет”, рекао је Радончић на ванредној конферецији за новинаре у Сарајеву.
Он сматра да је Џаферовић, који је тренутно први политичар у БиХ, јер је на позицији председавајућег Председништва БиХ, „отворио врата неконтролисаном доласку миграната у БиХ” и охрабрио их да „не поштују домаћу полицију”, с којом се, како је навео, сукобљавају и „носе оружје и пљачкају грађане”.
Што се тиче амбасадора Пакистана, земље из које је у БиХ дошао највећи број миграната, Радончић тврди да он није показао „никакву кооперативност и добру вољу”, те да му није био прихватљив ни предлог да се узимају отисци прстију миграната, које би потом пакистанске власти проверавале.
„Пакистански амбасадор није хтео да прихвати да се на бази тих података и фотографија из Пакистана нама врати идентитет тих људи, а ја вам кажем да смо ми управо на бази отисака прстију открили двојицу и послали смо те податке нашим великим међународним партнерима. Отисци те двојице миграната нађени су на оружју и сандуцима оружја у једној трећој земљи, где су се припремали терористички акти. Наша обавештајна служба урадила је сјајан посао и желим да их охрабрим да, независно од става политике, наставе да раде у складу са законом, а не препорукама појединих политичара”, рекао је Радончић.
Џаферовић, пак, тврди да Радончић својим изјавама „обмањује јавност” и да он није тај који може да тумачи његове ставове, те да мигрантску кризу, као глобални проблем, треба решавати „озбиљним мерама”, а не „ширењем мржње” и „етикетирањем БиХ” као извора безбедносних проблема. Напомиње да једино што он фаворизује јесу Устав, закони и интереси БиХ и њених грађана.
„Нико нема и неће имати подршку у вређању и претњама протеривањем амбасадора акредитованих у БиХ, а нарочито амбасадора земаља (Пакистан) које су много пута показале да су истински пријатељи БиХ и њених грађана. Поготово то не могу радити званичници (Радончић) који немају никакву надлежност за такве ствари”, навео је Џаферовић након што је разговорао с пакистанским амбасадором.
Уз напомену да ће можда затражити да се амбасадор Пакистана у БиХ прогласи персоном нон грата, Радончић је поручио Џаферовићу да „не жели с њим да полемише”, подсетивши га на то да је у овом тренутку у прихватним центрима у БиХ 3.000 регистрованих пакистанских миграната, а осим њих „није мали број ни оних који се скривају по напуштеним објектима и одбијају да предају идентфикационе документе”.
За Радончића аналитичари процењују да ће „тешко опстати на тренутној позицији уколико настави да спроводи политику која се не допада Изетбеговићевој СДА и њеним политичким сателитима”.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


