Планови за развој у години јубилеја
Сокобања – Учесници и организатори 47. међународне бициклистичке трке "Кроз Србију" одлучили су једногласно (попуњавајући анкету) да се велики пехар захвалности за најбољег домаћина трке минулог лета додели Сокобањи. У конкуренцији је било још шест домаћина, из исто толико етапа трке, али је свих 400 такмичара из 20 земаља и исто толико људи из организације трке све своје гласове (баш све!) дало Сокобањи.
Примајући велики пехар из руку Влајка Сенића, секретара републичке Дирекције за спорт (испред Министарства за екологију и Министарства за омладину и спорт), сокобањски градоначелник Милиша Динић рекао је да пехар толиких димензија (у трајно власништво) Сокобања никада до сада није добила. И то у години када успешно обележава 170. годишњицу здравственог туризма.
То је управо треће признање у овој години, нешто као шлаг на торти. Сокобања је већ отпочетка ове туристичке сезоне и званично убедљиво најпосећеније туристичко место у Србији. Сокобањчани су, дакле, све надмашили гостопримством, али и хуманошћу: званично су прва општина у Србији и по успеху у акцији добровољног давања крви. И баш лепо звучи: и гостољубиви и хумани.
Прошле године српска влада је усвојила стратегију развоја туризма и испред свих наших бања ставила управо Сокобању. Завршен је и мастер план за ову бању под Озреном (по налогу државе сачинила га је словеначка компанија "Хостинг") и већ се зна како ће се сада водећа српска бања развијати до 2015. године. Потпуно је извесно да ће до 2011. године у њен развој бити уложено 150 милиона евра. Држава и општина 50 милиона, а остатак приватне компаније.
Новом прикључном саобраћајницом Сокобања ће за 20 километара бити ближа аутопуту и Београду, а бољим путем, преко Књажевца, биће повезана и са будућим великим туристичким центром "Бабин зуб" на Старој планини. Странци ће лако стизати овде и преко аеродрома у Нишу. Ко пожели лако ће моћи да скокне на скијалишта и оближња језера, затим до знаменитих археолошких налазишта у Тимочкој крајини и Понишављу.
Сокобања је успела да добије и битку за младе туристе (70 одсто посетилаца је од 22 до 27 година), а почели су у већем броју да долазе и странци. Ове године има их два пута више него минуле. Највише је Енглеза, Израелаца, Чеха, Немаца, Руса и Француза. Има доста и спортиста који овде долазе на припреме.Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


