Недеља, 05.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Макрон планира да направи самит о Космету

Макрон планира да направи самит о Космету
(Фото ЕПА/LUDOVIC MARIN / POOL)

Настојања француског председника Емануела Макрона да организује сусрет лидера Београда и Приштине која се одвијају паралелно са корацима специјалног представника ЕУ за дијалог Мирослава Лајчака нису изненађујући и део су заједничких напора да се решавање питања Космета покрене са мртве тачке, кажу саговорници Танјуга.

Слободан Зечевић из Института за европске студије у Макроновим намерама види и мало сујете Француске која је некада била велика сила, а данас „држава средње категорије”, због чега жели да покаже да је земља присутна на међународној сцени и да може да решава проблеме.

„Французи и у том смислу желе да учествују у дијалогу, али поред тога постоји такмичење са САД ко је главни преговарач и ко ће донети решење”, рекао је Зечевић.

По речима Зечевића, када је реч о решењу, за ЕУ битно је да до њега дође управо ЕУ, уз све, тако настоји да избегне маргинализацију у дијалогу али и да одигра битнију улогу од оне при доношењу решења за БиХ.

Зечевић наводи да дипломатију коју репрезентује Мирослав Лајчак и дипломатије земаља чланица ипак не може да одвоји јер су целина.

Навео је да је скептичан да разговор у Паризу може да донесе решење због удаљених позиција Београда и Приштине.

„Ако и буде састанка у Паризу то ће више бити састанак да свако задовољи своје аспирације. Французи да кажу 'организовали смо састанак', ЕУ 'ми смо кредибилан посредник', а ми да учествујемо у дијалогу и да смо конструктивни што ће рећи и Албанци”, рекао је он.

На чињеницу да Французи инсистирају на правно обавезујућем, свеобухватном и коначном споразуму, Зечевић каже да је проблем шта је садржај тог документа.

„Форма није спорна већ суштина и ту смо далеко”, рекао је он.

Професор факултета политичких наука Драган Ђукановић оцењује да су настојања Макрона да након ублажавања мера уведених због пандемије сазове самит о Космету и залагања специјалног изасланика ЕУ Мирослава Лајчака, координирани план заједничких напора којим ЕУ покушава да реанимира дијалог.

Он је подсетио да је самит у Паризу најављиван и прошле године, након берлинског, одржаног у априлу 2019. године, те да Макроново ново настојање није нимало изненађујуће.

Није ништа изненађујући покушај да се након именовања специјалног представника ЕУ Мирослава Лајчака процес оживи и да се одреде оквири разговора за наредне етапе дијалога, рекао је Ђукановић и додао да у Марконовом и Лајчаковом настојању да се дијалог покрене нема ништа што је у супротности.

Коментари8
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Budimir
Nece valjda opet u Rambujeu ?
dejan
Moze da u tom samitu bude i Rusija a bez nje napravite samit u vezi Korzike.
bivsi rusofil
Koliko je meni poznato Korzika je u sastavu Francuske, a Srbija nije u sastavu Rusije.
Marina
MKV O Kosovo i Metohiju se otimaju i Evropska unija i SAD i Kina. Pitam se o cemu se radi, koji je znacaj Kosova, najvise ekonomski i energetski, o tome niko nista ne prica
Sara
Pomen velikom rato govori mnogo.Sta hoce samitom da dokaze, da da podrsku zlocincima?
Леон Давидович
Нека остану протекторат УН, то није временски ограничено. Протекторат је саставни део Србије иако Србија у овом времену нема власти над тзв. Косовом.А сви се управо труде да се укине протекторат и да Косово постане сдуверено. Зато би и да одржавају те самите.
Леон Давидович
@Саша Микић Ништа није промењено у резолуцији и она је на снази , а то значи да је протекторат УН. По истом НАТО је ту као фактор безбедности и он је на то обавезан макар симболично био присутан и само један војник НАТО
Саша Микић
Иако је на снази, још увек, резолуција 1244 УН КиМ није протекторат УН, већ НАТО. Због тога су и инсистирали да се преговори изместе из окриља УН и Савета безбедности и пребаце на ЕУ, као све је то у Европи, па је Европа најзаинтересованија да се то питање реши. Све по принципу: ''Да се Власи не сете.''. Треба вратити све у УН, јер оно што је до сада постигнуто под окриљем УН једна страна не поштује нити се види да ће поштовати, нити да ће их ментори натерати да поштују договорено и потписано.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.