Недеља, 14.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Гомиле смећа плутају Топлицом

Гомиле смећа плутају Топлицом
(Фотографије Љ. Митић)

ПРОКУПЉЕ - Пластичне флаше и кесе, аутомобилске гуме, делови беле технике па чак и угинуле животиње од јутрос су примећене како плутају низ корито реке Топлице, која је само стотинак метара удаљена од центра града. У надлежним градским службама нису упознати са овим еколошким инцидентом, али претпостављају да се ради о отпаду који су грађани бацали поред река, а који се због повећаног водостаја и обилних киша претходних дана, сада нашао у реци. Кажу да се покретање бујице смећа највероватније десило услед већег водостаја.

– Вероватно то нико није бацио данас, већ се то смеће гомила током године. Нажалост ради се о нашем немару, небризи и еколошкој некултури јер људи бацају смеће где год стигну, а најчешће поред или око корита реке и потока. И поред свих покушаја и апела грађанима да чувају природу и животно окружење, отпада има готово на сваком кораку. Надлежна комунална инспекција је углавном немоћна да санкционише несавесне житеље јер је тешко доказиво на суду да су баш они загађивачи – кажу у Градској управи Прокупља.

Огромна количина отпада представља праву еколошку катастрофу, која угрожава и речни рибљи фонд, у опасности су аутохтоне сорте крупне и ситне рибе, међу којима је поточна мрена, клен, скобаљ, белица и сом.

Проблем дивљих депонија је један од већих на територији Прокупља, а акције у којима се врши уклањање смећа углавном се завршавају тако што већ након неколико дана на очишћеној површини поново никне - нова депонија.

Иначе, река Топлица извире у подножју Копаоника и улива се у Јужну Мораву, а дужина корита од извора до ушћа је око 136 километара.

                                                                          

Коментари4
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

samir
Samo dosledna edukacija od detinjstva o sortiranju i odlaganju đubreta. Za starije sugrađane restriktivna progresivna kaznena politika i nagrade za dojavu. Naravno i komunalna policija čiji postojanje je ovo P r i o r i t e t. može rešiti ovu nebrigu, nesvesno stanje prema zdravlju nacije i okoline u kojoj zivimo!
Зоран Чачак (пишимо ћирилицом)
И из оваквих река пијемо воду и на њих зовемо туристе?
ВлаДо
Комунална инспекција треба да пошаље своје раднике у Немачку да се тамо обуче како се открива ко баца смеће у реку, како се наплаћују казне и како се наплаћују комуналне услуге одношења смећа па чак и оног баченог у реку.
Sinisa
Gledam zadnjih 50 godina korito reke koja deli grad na industriski i stambeni deo je pasnjak za svinje ,ovce i konje.nijedna vlast do sada se nije setila da uredi kej u centru grada inaprave setaliste pored reke.Toliko o njihovoj siri i brii za grad.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.