Савршен кандидат
Делује као да с обе стране Ламанша не би замерили ако би ватрени брегзиташ Лијам Фокс постао нови шеф Светске трговинске организације (СТО). Реткост је и то што се можда дешава да у истом правцу ветар струји и преко Атлантика.
Фокса је као наследника Бразилца Роберта Азеведа, који ће годину дана раније одступити с челне функције организације која се бори с умноженим фрустрацијама, предложио званични Лондон. ЕУ за сада не негодује, мада је остало још времена да чланице СТО (њих 164) номинују своје људе. Ћути и председник земље која одувек гаји добре дипломатске и трговинске односе с Фоксовом постојбином. Наиме, Доналд Трамп је поздравио многе потезе последње две британске владе, почев од брегзита, па га у односу према СТО можда одобровољи и евентуално Фоксово постављење.
Лијам Фокс био је антиевропски министар у кабинету Терезе Меј. Задужен у то време (три године, почев у јулу 2016) за спољну трговину, био је један од тројице брегзиташких министара који су водили процес разлаза од ЕУ (уз Дејвида Дејвиса и садашњег премијера Бориса Џонсона). Претходно је важио за цењеног конзервативца у британском парламенту. У августу, када Азеведо треба да напусти положај, могао би се наћи на челном месту организације изузетно битне и за ЕУ. Човек који је током разлаза од Брисела седео с друге стране стола сада би могао да руководи организацијом важној Европској унији, која све трговинске односе с најмоћнијим привредама света, од САД до Јапана, Русије и Кине, регулише искључиво преко СТО.
Штавише, Лондон и Брисел преговарају о условима слободне трговине након разлаза. Ако се не договоре, трговина између две стране прилагодиће се стандардном међународном скупу правила која поставља СТО.
Што се стандарда и правила под којима функционише организација тиче, доминантан став је да су застарела и да им је неопходна хитна реорганизација, коју Фокс и планира да спроведе у дело.
Остале референце које га чине подобним за челно место као да су сажете у његовој популарној реченици из времена брегзита, када је рекао да ће споразум о слободној трговини Велике Британије са ЕУ након развода бити „најлакши у људској историји” те да ће Лондон имати 40 трговинских споразума оног тренутка кад напусти унију. Према подацима са сајта одељења за међународну трговину – има их 20.
Што се предлагача тиче, Фокс је савршен кандидат јер поседује списак атрибута укључујући залагање за мултилатерализам и вишедеценијско искуство у глобалној политици. Борис Џонсон каже и да његов кандидат има искуства у преговорима о трговинским споразумима и реформама потребним да се осигура да глобални трговински систем ради – за све чланице СТО.
Џонсонови хвалоспеви збуњују локалне критичаре, који пре свега кажу да је забрињавајуће да у време кад би Лондон требало да сарађује с међународним партнерима, наставља марш ка изолационизму подржавајући кандидата који, изгледа, не зна како сложене трговине и преговори делују.
С тим у вези, присетимо се да је Азеведо фрустриран борбом око увозних царина између САД и Кине. Забрињава га и Трампово понашање, претње о иступању и, још горе, саботирање рада организације изнутра.
Притом, потрага за новим генералним директором долази у време док вирус корона слаби међународну трговину.
А што се Џонсона тиче, чаршији је необично и то што је именовао кандидата кога је склонио с функције чим је постао премијер. То им не улива поверење, као ни сам Фокс, који је, што се аналитичара тиче, много обећао у вези с будућим трговинским односима Британије, а дао тако мало.
Острвски медији пишу да Фоксу неће бити лако јер ће се суочити с изазовима у виду подршке других земаља, поготову што многи навијају за кандидате из Африке, конкретно из Нигерије. Лондону конкуришу тренутно и Кенија, Египат, Молдавија, Јужна Кореја и Мексико.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


