Апел за помоћ Коларцу
Синдикат музичких уметника јавно апелује на све надлежне институције да хитно реагују и предузму неопходне мере да се реши драматична финансијска ситуација Задужбине Илије М. Коларца.
У саопштењу за јавност овог синдиката, које је достављено медијима, наводи се да, упркос томе што задужбина има јасно законом дефинисан посебан статус, неадекватан начин (пројектног) финансирања је створио бројне проблеме у раду који су посебно погоршани престанком рада због пандемије.
„Неопходно је што пре адекватније реаговати јер је то у овом тренутку постало питање њеног опстанка и даљег рада. Задужбина Илије М. Коларца је институција од највеће важности за музичку уметност и вишеструко значајну културно-образовну мисију, недопустиво је да се дозволи њено потенцијално гашење. Нестанком задужбине дошло би и до затварања једине праве концертне сцене чиме се директно угрожавају не само музичари, већ и радници у култури из других сфера уметности”, наглашава се у саопштењу.
Синдикат музичких уметника заступа своје чланове у шест установа културе и једној медијској кући: Музичкој продукцији РТС (хор, оркестар, џез оркестар, симфонијски оркестар), Народном позоришту, Српском народном позоришту, Позоришту на Теразијама, Ансамблу „Коло”, Београдској филхармонији и Нишком симфонијском оркестру. Од набројаних нема ансамбла који није наступао на сцени „Коларца”, стога је потпуно јасно који је њен значај за културно наслеђе, поручује Синдикат музичких уметника, најснажније апелујући на Владу Србије, Министарство културе и град Београд да се „хитно нађе дуготрајно и одрживо решење у циљу опстанка и наставка са радом ове институције од огромног државног и културно-образовног значаја”.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


