Четвртак, 25.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Демони профита и вируса у срцу Перуа

Демони профита и вируса у срцу Перуа
У свом завичају: Маја Искјердо из перуанског племена Ашанинка (Фото: Лична архива)

У држави с најстрожим мерама кад је реч о пандемији изазваној ковидом 19 карантин је уведен 16. марта и траје и дан-данас. Пријављен је велики број самоубистава услед немаштине и последица депресијеКрајем марта ове „корона-године” имала сам част да се први пут чујем преко телефона са својим учитељом Интатокијем из племена Ашанинка из Перуа, моје домовине по мајци. Изразио је забринутост због нове пиштаки болести коју је назвао „ручним радом”, у преводу – вештачким вирусом насталим од пиштаки људи. Пиштаки људи су некада били синоним за белце, данас су то представници западне цивилизације, без обзира на боју коже, којима влада демон Зохори или бог профита. Рече ми Интатоки: „Небо је црвено, велики рат се одвија горе”, а ја могу само да додам: „Како на небу, тако и на Земљи”.

Перу је држава с најстрожим мерама кад је реч о пандемији изазваној ковидом 19. Карантин је уведен 16. марта и траје и дан-данас. Пријављен је велики број самоубистава услед немаштине и последица депресије. Многи умиру од срчаног удара, канцера и других болести, углавном без могућности да се лече.

Треба имати у виду да је здравствени систем практично непостојећи. Порез на увоз лекова и медицинске опреме је превисок, а у болницама или здравственим центрима тренутно нема ни основних средстава. Ако желите да се лечите, морате да имате „добру везу” или поприлично дубок џеп.

Недеља је одувек била најбитнији дан за Перуанце, свети дан за фамилију. Данас је, баш на овај дан, забрањено видети чланове своје породице, док у исто време млади покушавају да се друже. Пре неколико дана група ових младих људи пробала је коначно да живи колико-толико достојанствено, направивши прославу у једном локалу у Лими. Пријављени су полицији, те је њих 13 преминуло (12 девојака и један дечко). Наводи се да се то десило док су бежали од полиције. Има доста повређених и велики број ухапшених. Занимљив начин на који забринута држава води бригу о својим грађанима!

Овај догађај, заправо, најбоље осликава глобалну бригу државе за здравље свог народа, а посебно за њихов живот. Најстрожим и бесконачним карантином обезбеђује се тотална власт над беспомоћним грађанима, којима су одузети право на слободно кретање, право на рад и право на лечење, другим речима – право на живот. Тако се решава проблем здравља целих популација, односно долази до њиховог организованог уништења.

Власници новца сматрају да перуански народ, којег су ставили под јарам још давне 1492. године, ни данас не заслужује бољу судбину. Председник Мартин Вискара изговорио је све оне већ познате флоскуле за изазивање опште панике за које су га инструисали да каже сопственом народу. „Гробља која имамо неће бити довољна да нас све сахране!”

Већ неколико месеци говори се о чудесној вакцини као једином спасу и сви је чекају као озебли сунце. Коначно се и она појавила, дошла је у Перу из далеке Русије, но Вискарова влада ју је моментално одбила, најавивши преко малих екрана да ће народ бити покусни кунић за оксфордску и кинеску вакцину, које очекују негде у децембру. На питање: „А зашто не руска?”, одговора на прес-конференцији није било.

Моје Ашанинке су убеђене да светом хара велика болест, а то је болест светских финансија, коју пиштаки људи, или сам Зохор, покушавају да прикрију указујући на новонастали вирус. Занимљиво је да су вишевековне, веома заразне болести које владају у Перуу, као што су денге, маларија, колера и друге, напрасно „нестале”, уступајући место само круни свих болести, новом Пандемонијуму, његовом височанству ковиду 19.

Не може се порећи да ковид 19 јесте лична катастрофа за многе који су погођени овом болешћу, као и за њихове породице и заједнице. Међутим, на глобалном нивоу, према подацима које је изнео оснивач и председник Светског економског форума Клаус Шваб у књизи „Ковид 19: Велико ресетовање”, уколико кризу изазвану новим обликом вируса корона посматрамо у односу на проценат захваћене глобалне популације, она је (до сада) једна од најмање смртоносних пандемија које је свет доживео у последњих 2.000 година. По свему судећи, ако се ова пандемија не буде развијала на непредвиђен начин, последице нове болести, у погледу здравља и смртности, биће благе у поређењу с претходним пандемијама. Крајем јуна 2020. године, како Шваб истиче, ковид 19 убио је мање од 0,006 одсто светске популације, док је, на пример, шпански грип убио 2,7 одсто светске популације, а ХИВ/СИДА око 0,6 одсто.

Перу, земља с невероватним природним ресурсима, од злата, преко нафте до дијаманата, одавно је под шаком великих мултинационалних компанија. Остало је још тога што треба присвојити, још више задужити земљу која ће „дуг” отплаћивати поклањањем својих добара, док је преплашени народ, затворен у својим домовима, спречен да се буни. „Корона-криза”, не само у Перуу, већ у целом свету, доноси нам „ново нормално”, доноси нам економски поремећај монументалних размера, формирање још веће нестабилности на политичком, друштвеном и геополитичком фронту, отварајући врата некој новој технологији која ће заменити многе људе, оне које неко сматра непотребним.

Желим да се мој Перу пробуди и коначно побуни, јер, како каже Џулијан Асанж: „Ако се не побунимо, бићемо последња генерација која је ходала слободна по овој планети.”

Редовни професор универзитета и председник Удружења српско-перуанског пријатељства

Прилози објављени у рубрици „Погледи” одражавају ставове аутора, не увек и уређивачку политику листa

Коментари17
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

islam hajrudin
Covecanstvo ne moze bez rata,i rata ce biti.Onog staog klasicnog kao sto je bio I sv rat ili rat Kao sto je bila Oktobarska revolucija.Mora tako jer covecanstvo ne zna bolje!
Dejan
Interesantno kako ljudi sa svih strana sveta iako razdvojeni morima, okeanima, planinama - svi primecuju isto. Jedan izopaceni, beskrupulozni sloj ljudi vedri a još češće oblači ovom planetom. Jedino treba dodati da se takav psihološki tip nije zapatio u samo jednoj zemlji, nego ih svuda ima i takvi najcesce dolaze do bogatstva i uticaja. Mislim da covecanstvo mora da povede "rat" sa tim tipom ljudi odnosno kako ih trajno privoleti "poznaniju prava i pravde" a ne da im mera bude bolesna pohlepa
Andreja
Saznjanja koja je Asanz podelio sa svetom su ta nova realnost, koju nam namecu, da bi ona sacica Zohora jos rigoroznije vladala svetom. Izuzetan tekst, veoma potresan i mislim da mnoge moze probuditi iz ucmalosti i zaslepljenosti. Hvala autorki sto nam priblizava svet duhova od kog smo se svi udaljili i sto nenametno pravi komparaciju izmedju Srbije, ostatka sveta i Perua. Hvala Politici sto objavljuje odlicne tekstove i hvala mudrom narodu Asaninka. U ovoj borbi neka pobedi DOBRO!
Petar Mikić
U ovom informativnom tekstu, profesorka Maja Iskjerdo stavlja akcenat na neverovatnu pokornost peruanskog naroda pred diktaturom vlasti. Živeti u uslovima najrigoroznijeg karantina punih šest meseci, uz smrtnu kaznu za neposlušne, kao što je slučaj sa likvidiranim mladim ljudima, govori o nastupajućem, globalnom fašizmu. Autor je očigledno hrabri ukazivač na veliko zlo koje vlada svetom.
zdravko logika
Izuzetno dobro i emotivno napisano , ali to nije samo u Peru. Tamo gde je protestantski drzavani aparat , se dobro zivi i nema ratova . Na primer vrlo retko ce katolik biti predsednik u USA , zna samo za Kenedija , ostali su protestanti . Malo katolicke populacije je razvijeno ; Italija , Francuska , Spanija... a nase pravoslavne procenite sami . Gde nas ima : Egipat , Etiopija , Eritreja , Jermenija , Bugarska , Rumunija , Moldavija , Ukraina , Rusija , Belorusija , Gruzija , Kazahstan .
zdravko logika
Zbog problema sa Meksikom SAD su napravile sve drzave Centralne Amerike da su banana drzave . Na primer odvojile su od Kolumbije panamski kanal i napravile drzavu Panamu . Sve imperije se sire pomocu novca i vojnom silom . I Rim i Turska i Britanija i SAD . Danas to radi Kina , zasad najpostenije , samo pomocu novca . Okupiran je i Japan i Nemacka , pa su gde su . Ko je kriv sto sve vlade u Srbiji ne rade za narod nego za licno bogacenje ? Da li obican covek moze da vlada Srbijom ? Ne , nema
zdravko logika
Malo istorije .Uvek velika riba jede malu , to je zakon prirode . Srpski car Dusan je drzao zemlje : Srba , Arbanasa , Grka i Bugara . Jermenija je bila do Sredozemnog mora . Bugarska je drzala na primer Beograd . Rusija , nas zastitnik kad god je bila jaka , pokorila je Sibir . Granicu sa Kinom je napravio grof Sava Vladisavljevic , jedini Srbin ministar u vladi Petra Velikog i Katarine I . Posle Sibira Rusija je presla na americki kontinent , drzala je Aljasku , dok je nije prodala SAD .
Прикажи још одговора

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.