Теслино свето тројство
Једна од најстарији емисија ТВ Београд, поред Дневника и „Дозволите... ”, „Знање-имање” (РТС 1) покреће низ кампања, а прва је „Весели залогај”. О томе уредник емисије Јасмина Никитовић-Стојичић каже:
– Почела је школа и решили смо да знање спустимо на имање. За почетак, уводимо серијал „Весели залогај” о томе како да децу научимо да уживају у здравој храни кроз игру. Хоћемо да радимо са децом, хоћемо да науче које су биолошке вредности хране и да заволе да једу воће и поврће. Децу хранимо из кесица па се после чудимо што неће да једу броколи, спанаћ... И што им пада имунитет. Ако хоћемо да се мењамо морамо да се мењамо од самог почетка, односно од тог тањира, а када говоримо о „Знању-имању” храна је нешто што је наша базична тема.
Кампањи се прикључила ауторка књиге и рецепата „Весели залогај”, Катарина Стојковић, која маштовито креира сваки залогај, прави укусне сендвиче који имају очи, уши, минђуше...
– Друга акција је посвећена женском лицу агробизниса, која ће добити посебно место у емисији јер желимо да оснажимо креативну енергију нашег домаћинства. Женска енергија је уствари покретачка. Жена подржаву породицу, може да направи одрживо домаћинство, она и доноси тај пород. Али ако жена нема мотив да остане у селу онда се ту „запушавају плућа” па нестају села...
У новој сезони „Знања-имање” биће више најразличитијих, малих и великих савета, поручује уредница. За озбиљне и важне задужени су пољопривредни стручњаци. Ту су, наравно, и неприкосновен агроном Лука Радоја, који је већ 47 година стручни консултант емисије, новинари Драгана Попов, Љиљана Петровић и Јелена Севић. Намера је да са стручним службама Министарства за пољопривреду организују радионице управо за производњу биолошки вредне хране, али да се у то укључи и агроекономија, да људи схвате да од производње, која треба да се заврши прерадом, могу да се остваре приходи, па, можда и профит.
– Са вирусом корона су се отвориле многе могућности– каже наша саговорница. – Мислим да треба да ухватимо овај тренутак, не да патимо већ да схватимо да нам се десила опомена и да из целе ове ситуације морамо да изађемо јачи.
Примећује, цела Србија je у покрету, град-село, село-град...
– Људи из града су почели да упознају своју земљу и да јој се диве. Дошло се дотле да не може да се нађе празан кревет у сеоском туризму. То одмах покреће и комшију да се бави тиме, па се људи удружију све више. Село живи неко своје ново време. Ја сам право да вам кажем узбуђена због тога. Као да видим потврду оних идеја коју смо промовисали последњих година у „Знању-имању”. И сада верујем да ће се покренути точак који ће да оживи целу Србију, а не само српска села. Село је само жила куцавица. Ето позитиване страна ове наше ситуације, онога што нам се дешава од избијања епидемије вируса корона.
Корона је учинила да сеоски туризам уђе у своје златно доба. Никола Тесла се у једној својој књизи о новим проналасцима највећим делом, уствари, бавио здрављем и имунитетом и управо је то и рекао: да се подиже енергија једног народа радом, миром у души и биолошки вредном храном.
Тог тројства се треба држати. Или ћемо бити народ без имунитета јер ће свако ко кине да нас убије.
Постоји једна арапска скаска о каравану који је срео кугу на истоку и питао је где је пошла? Да убијем десет хиљада људи, одговорила је охоло куга. У повратку се похвалила: убила сам десет хиљада људи. Али тамо је умрло педесет хиљада, завапио је караван! Јесте, ја сам убила десет, а остали су умрли од страха, закључила је куга.
– Тај страх нам сада квари живот. Не треба гледати на живот са страхом, подсетила је своје драге гледаоце Јасмина Никитовић-Стојичић.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


