Нарцизам – одустајање од себе
Филозофски перформанс „Нарцизам – одустајање од себе” приређен је у чукаричкој „Галерији 73”. О овој теми говорила је филозофкиња Тања Петровић Миљковић, а у програму је учествовала и вокална солисткиња Јована Стојановић. Публика је имала прилику да чује зашто долази до нарцизма као поремећаја, како препознати нарцизам и како открити разлог привлачности људи са овим поремећајем.
Нарцизам је, како је подсетила филозофкиња, врло дубоки поремећај концепта и доживљаја себе и слике о себи. Особа осећа да није у реду што је таква каква јесте, већ мора бити нешто посебно да би вредела у средини у којој живи. Ово формирање нарцистичког облика развија се већ у детињству. У породици детета које ће развити нарцистички поремећај улоге су биле обрнуте – уместо да оно буде виђено, препознато и прихваћено као јединствено биће, од њега се очекивало да задовољи потребе својих родитеља. Зато уместо доживљаја јединства свога бића са свим његовим потребама, стремљењима, тугама и радостима, постепено је развило лажно „ја” које ће помоћи великој идеји о остваривању себе као неког посебног и вредног, коме нико неће моћи одолети.
Особа притом доноси неизбежну трагичну одлуку да жртвује истинску радост ради моћи.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


