Понедељак, 22.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Јунаци ковид доба ушли и у стихове

Општа болница Панчево, лауреат Новембарске награде, највишег признања града, свакодневно прима честитке, али и хвале пацијената за даноноћну бригу и пожртвовану борбу за сваки живот
Јунаци ковид доба ушли и у стихове
Лекари, медицинске сестре, техничари и особље панчевачке болнице даноноћно уз своје пацијенте(Фото: ОБ Панчево)

Панчево - За безмало шест деценија, од када Панчево награђује заслужне појединце и колективе, најпре Октобарском, а од 2004. Новембарском наградом, тек двапут се десило да има једног добитника. Ове године, 16 кандидата за највише градско признање и поново један лауреат - Општа болница Панчево, а уместо неколико редова образложења, из пера жирија, Награду подржавају писма и поруке запосленима, стотине реченица похвала и  речи захвалности -  у стиху и прози...Тако корисници крушевачког Геронтолошког центра, на челу са директорком Јеленом Мијаиловић, шаљу на адресу болнице следеће редове: „Велико хвала неговатељима, медицинским техничарима, лекарима и запосленима, јер су сви дали допринос да се наши корисници врате у центар у што бољем здравственом стању“. Уз дугу листу електронске поште и руком писана захвалност од Цеки, Маје, Анђе и Сунчице, „четири мускетара“ из собе 311: „Поштоване и драге медицинске сестре и техничари, чистачице и сервирке, поштовани лекари, хвала за терапије и лечење, али посебно хвала за сваку топлу реч, за сваку шалу, за одговор на свако наше питање (а било их је много). Отишле смо кући излечене (и негативне!) и никада вас нећемо заборавити“.

Током ванредног стања, због попуњености капацитета других установа, болница је у оквиру ковид дела, примала и пацијенти на дијализи. Долазили су из читаве земље, па из Лазаревца, Драган Илић пише: „Фасциниран сам условима које сам затекао. Да похвалим прво нашу Србију што има овакву установу, нову и по светским стандардим опремљену, где ради најљубазније особље од хигијеничарки, сервирки, медицинских сестара до лекара... Ово је најуређенија хемодијализа и најчистија, од свих које сам ја видео. Храна као у хотелу, што нема ни код куће, три оброка, ужина, воће! Све похвале и свако добро свима, да што пре прође ова недаћа.“, а у истом тону и само хвалу има и Ваљевка, Јасмина Петковић, која у поруци каже да је наишла на такву стручност,... „Овде су сви, а има их доста, млади и стручни, како на хемодијализи, тако и горе на одељењу, где лежим...

Задовољни пацијенти ишли су и даље, па панчевачким медицинарима - херојима стижу и корона торте, али и захвале преточене у песму -„Захваљујући њима, још увек дишем, медицинарима захвалницу пишем! За спас других дарују себе, знањем спасавају мене и тебе!... Медицинске сестре пазе болеснике, храбро, нежно, осмехом, без вике! Вратило се здравље, болест стала, медицинском особљу од срца хвала!“, стихове ниже Саша Миливојев из Меленаца, док из Груже и срца Србије на адресу „Српских чувара здравља пишу и ово; „Одважно, витешки, на првој линији фронта у борби са опаким непријатељем, не само зато што вас на то обавезује Хипократова заклетва, већ што сте искрени хуманисти. Јунаци у белим мантилима, вечно вам је захвалан народ Србије!“ и такође захвалност претачу у стихове... „Запамти Србијо хероје своје, у тешке дане што битке бију. Ти мирно спаваш и ноћи ове, док они будни над нама бдију!“

Најодговорнијем, директору болнице др Слободану Овуки, уз похвалу за инфраструктуру,  храну, залагање особља, опремљеност и безбедност пацијената, стиже  и конструктивна критика од Игора Ивановића. Он би да је више  информација о току лечења, да може и више да шета по обележеном ковид кругу, „најбитнија субјективна замерка, што нема узимања контролних узорака у вашој болници, чиме би  њен углед  порастао, да се похвали бројем излечених пацијената“ и на крају „аплауз Вашем неуморном особљу и излеченим пацијентима, могао би бити и медијски пропраћен.“

Један од првих збринутих на Инфективном одељењу болнице, Проф. Др Милош Јевтић, доцент Одељења за археологију Филозофског факултета у Беграду, као лакши пацијент каже, могао је да сагледа добру логистику, изузетну оргаизацију читавог медицинског особља - „младих, позитивно оријентисаних лекара, др Перића, његових колегиница, очигледно стажисткиња, преко пожртвованих сестара, сервирки и вредних хигијеничарки, које непрестано дезинфикују беспрекорно чисте просторије, купатила, ходнике...“ и добија брзи одговор и  уверавања директора болнице, да ће сви запослени бити упознати са садржином писма. „јер  боље речи хвале, нисмо још  имали“, уз жељу за што бржи опоравак у потпуности и надом у сусрет, у неком бољем времену које ће убрзо доћи“.

 „Често смо сами са пацијентима, који су без својих ближњих упућени на нас, али и ми на њих, јер добар део живота здравствени радници посвете очевима и мајкама и другим члановима нечијих породица. Свако признање друштвене заједнице, поготово Новембарска награда значи још већи подстрек, елан и да неко препознаје наш рад, а често пута је то и мука и сузе. Нећу заборавити када смо у удва дана примили 200  пацијента и у току ноћи нам понестало вечере, а наши доктори се одрекли своје и поделили је са пацијентима, На таквим младим људима ће остати ова земља, да су буду бољи, поштенији и чистији од нас старијих. У њих се исплати улагати, јер је неко ту децу, јако добро васпитао“, каже Др Слободан Овука, директор Опште болнице Панчево.

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Lazar
Evo pocetka pesme "ZVUCI MASINA" anesteziologa Nemanje Dimića, posvecene kolegama koji se bore protiv kovida-19 : Noć, stižem na posao i već na početku smene Sirena sa hitne najavljuje prijem iz Arene ! Hitno je, dođite brzo, čoveku je loše Njegove životne funkcije se troše Skafander, maske, rukavice, viziri Obučeni samo pogled da viri A on gleda, za vazduh se bori, ječi Njegov pogled govori više od reči . . .

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.