Атмосфера опреза и нервозе
Да ли су одлучили да изговоре судбоносно „да” баш у нашем главном граду или је реч о глумцима који су изводили неку тачку у Кнез Михаиловој улици? Какав год да је њихов разлог сликања у свечаном оделу и венчаници јуче усред тмурног поднева, осмесима су отерали облаке и кишу. Са свих страна севали су блицеви. А двоје људи, странаца, позирали су дуж главне шетачке зоне и на Тргу републике. Сликали су се и ћутали, на питања су одговарали само љубазним осмехом. Ни речи.

Али, када су младенци полако почели да се губе из видокруга, нестала је и чаролија из Кнез Михаилове. А тмуран и хладњикав новембарски дан наставио је да тече својим током. Људи, а нарочито момци и девојке средњошколског узраста, лутали су Кнезом. Многи су носили и маске. На вратима престоничких локала, у складу са одлуком о мери против ширења короне која је јуче ступила на снагу, истакнуто обавештење о радном времену – до 21 сат. У баштама, нарочито под тендама, седе гости, а баштенске грејалице раде пуном паром. Два мушкарца стоје и ћаскају. Где попити кафу? Унутра или напољу?
– Није најпријатније у башти, али некако се осећам сигурније него у локалу. Шта да се ради, посао зове – каже један суграђанин, а затим наручује „еспресо”. У затворени део локала, како су уочили наши репортери, није било могуће ући без маске. Запослени опомињу заборавне госте, а ови се не буне.
Пред шалтерима за продају брзе хране дочекали су нас другачији призори него иначе. Чим су младићи један за другим издиктирали своје поруџбине, љубазна радница замолила их је да се удаље од шалтера и сачекају храну мало даље. Киша ромиња, али нико се не буни што не може да стоји испод надстрешнице.
– Гурманска пљескавица у тортиљи! – виче, а онај ко је специјалитет наручио прилази. Све мало дуже траје, чини се, деси се да се некада муштерије и радници мало збуне, али посао иде.
У близини једне пицерије на Цветном тргу, како се могло видети, стоје момци и девојке. Мирис италијанског специјалитета позива и сите, али на вратима стоји барска столица и на њој цедуља –у локалу сме бити „нула” особа! А омладина стрпљиво чека да поједе парче пице „с ногу”. Атмосфера опреза, нервозе због тога и страха за сопствено здравље, попут густе магле обавила је престоницу. О новим мерама које се између осталог тичу и радног времена локала, како смо успели да приметимо, млади су нешто расположенији да причају. Док чекају да се упали зелено светло на семафору, три девојке ћаскају и смеју се. Нису се дуго виделе, причају, па су одлучиле да се састану. А и боље да пожуре, кажу мало у шали, мало у збиљи, јер ново правило гласи – „у девет у кревет”.
– Вирус корона не хара само ноћу. Имали смо „шопинг дане” и наравно да је и то утицало на број заражених. Карантин је био уведен када је било много мање оболелих. Сада ми тек ништа није јасно – каже једна од њих, а затим све три настављају својим путем. Опрезно, колико се може приметити, с маскама на лицу и на прописној дистанци. Баш као што и треба.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


