За десет минута остали без дома
Срећа је да у тренутку избијања пожара у кући није било никога и да је породици Кондић у помоћ прискочило селоКачарево ‒ Четворочлана породица Кондић из Качарева, Дејан и Снежана, петогодишња Јана и осмогодишња Ивона, од пре неколико дана деле собицу и кухуњу са Дејановим родитељима у згради сеоске земљорадничке задруге, јер су у пожару остали без дома.
Ватра је збрисала кров куће, док су стамбене и помоћне просторије, тренутно потпуно неусловне за живот. Читава кровна конструкција се урушила, на све стране изгореле греде, док је ормар са струјомер излетео ван објекта, па се за сада сумња да су узрок пожара, управо електричне инсталације. Од кише и снега, читав сада испражњен објекат је поплављен, зидови нагорели, излила се канализација, двориште је пуно упропашћеног покућства, а торови пуни стоке.
„Сва је срећа што у кући није било никога у тренутку избијања пожара. Мој отац је отишао, након што је намирио стоку, можда неколико минута пре пожара. Комшије су јавиле да се из куће види дим, да праска на све стране. Врло брзо су дошли ватрогасци са четири кола и гасили ватру неколико сати, али све је плануло за десетак минута. Ово је стара немачка кућа, коју смо реновирали пре неколико година, а сада је апсолутно све уништено и мораћемо поново испочетка”, каже у неверици Дејан Кондић, помињући да је невоља и већа, јер су остали без комплетних залиха сточне хране, па је проблем и како намирити стоку, које није мало.

У дворишту су комшије и пријатељи вољни да прискоче. Неки су помагали да се спасе покућство, неки већ дали храну за животиње, а у помоћ је притекло и село, пре свих Удружење грађана „Волонтери Качарево”. Ту је и позив мештанима, комшијама, пријатељима, свима који желе да припомогну. Рачунају на солидарност добрих људи и читаве заједнице, која би за почетак, ургентно донирали храну за више од 30 свиња мангулица, пет крава, козе и стадо од 15 оваца, а породици Кондић, у овој несрећи која их је задесила, помогли да се избори са ситуацијом.
„Реч је о породици младих, вредних људи, који имају две мале девојчице. Решили смо да се организујемо, позовемо мештане и анимирамо читаву заједницу да се укључи, како би се породици што пре обезбедио дом. У ту сврху, користећи друштвене мреже, објавили смо најхитније потребе. Нека свако да по џак, два хране па ће значити. То је оно најхитније, док се не рашчисти терен и не реши питање смештаја за породицу. Истакнути су и бројеви жиро рачуна на које се може уплатити новац, постављене кутије за донације, за сада на два места у селу. Прикупљена средства ће се директно уплаћивати за потребе набавке материјала и услуга за обнову куће. Једном недељно ће се радити пресек стања и објављивати имена појединаца и привредника који су помогли”, каже Зора Чубрић, председница Савета за социјална и здравствена питања Месне заједнице Качарево.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


