Спор око „златног гласа”
„Златни глас” за премијера, који му омогућава да „пресуди” кад није могуће донети одлуку због пат позиције у влади, и увођење функције заменика премијера једине су измене Закона о влади, чије усвајање је неопходно за формирање владе, а о којима су јуче расправљали посланици Народне скупштине Србије. И док су предложена решења за представнике скупштинске већине неспорна и уставна, сви опозиционари тврде да она немају утемељење у Уставу и да су зато неприхватљива.
Образлажући измене закона, које су предложила 122 посланика, Бошко Ристић (Демократска странка) казао је да су оне неопходне како би се прецизирале надлежности заменика председника владе и дефинисао начин доношења одлука у случају када влада има паран број чланова. Према Ристићевим речима, кад дође до блокаде, одлука је донета ако за њу гласа најмање половина чланова владе, под условом да за њу гласа и премијер, дакле премијер има „златан глас”. Ристић тврди да оваква решења постоје у Словенији и Хрватској, да и то правило важи и у нашем Уставном суду, „према томе, ово је у складу са Уставом”.
Најављујући да посланици Либерално-демократскe партијe неће гласати за овај закон, Чедомир Јовановић је рекао да су ова решења противуставна, упитавши каква ће то влада бити „кад се унапред штити од прегласавања” и одговорио да „ту среће нема”. Он је увођење заменика председника објаснио уступцима СПС-у, а „златни глас” је илустровао примером: „Замислите да Народна скупштина донесе одлуку да глас председника парламента вреди два гласа кад нема већине, то не може. Давање овог ’златног гласа’ говори да је ова коалиција неискрена, а, осим тога, нико не може да крши Устав због својих коалиционих потреба”.
И Томислав Николић, шеф посланичке групе Српске радикалне странке, казао је да је закон противуставан и додао да је у разговорима СРС-а, „народњака” и социјалиста о формирању заједничке владе било идеја да Ивица Дачић буде или једини потпредседник, или издвојен међу више потпредседника. Николић је казао и да нема „нигде да је један човек фаворизован у односу на друге, да његов глас вреди више”. Према Николићевим речима, решења су неприхватљива: „Како ће влада која буде формирана на противуставан начин да контролише законитост и уставност аката локалних самоуправа?” Николић је истакао и да је, „очигледно, неко гарантовао да Уставни суд ово неће оборити, а то је урадио председник Србије Борис Тадић”.
Ни посланици коалиције Демократска странке Србија-Нова Србија неће гласати за закон, јер је он, како је рекао Милош Алигрудић, шеф посланичке групе „народњака”, „истовремено глуп и противуставан”. Алигрудић је, посебно, апострофирао увођење заменика председника владе, „што је екстремно глупо, јер нисте успели ни мисли да саберете како бисте утврдили шта да напишете, па пише први потпредседник-заменик председника, што нисте написали и трећу алтернативу, дежмекасти, омалени потпредседник, или четврту – Ивица Дачић, то је исто”.
На Алигрудићеву дискусију реаговао је Жарко Обрадовић, заменик председника СПС-а, који је рекао да „Алигрудић све више увесељава, јер кад год изађе за говорницу показује колико је љут, а о господину Дачићу би говорио у суперлативу да смо с њим направили коалицију”. Обрадовић jе захвалио Томиславу Николићу на „коректном преношењу онога о чему се разговарало, а за ДСС није био проблем увођења заменика председника владе”.
Алигрудић је, међутим, казао да ДСС то никада не би дозволио и потом са говорнице бацио „глупи папир”, „дозвавши” Обрадовићеву реплику: „Дакле, љутња, љутња, љутња. Без увреде, причате о теми коју не познајете”. Алигрудић је одвратио да је „папир” бацио, јер „сте ово написали кратко, глупо и противуставно”.
У наставку расправе, углавном су опозиционари понављали већ истакнуте примедбе на законе.
-------------------------------------------------------
Кворум и ЛДП
Јучерашњој седници нису, због обавеза, присуствовала четири посланика скупштинске већине, па је она остала на само 124 посланика, што је било недовољно за кворум. Кворум је, ипак, обезбеђен уз помоћ посланика ЛДП-а, којима су други опозиционари то са говорнице пребацивали, а Чедомир Јовановић је одговорио да је ЛДП то учинио како би омогућио почетак седнице, али да то не значи подршку владајућој већини и да ће ЛДП гласати против закона.
-------------------------------------------------------
Минут ћутања
На почетку јучерашње седнице, посланици су минутом ћутања одали пошту преминулом посланику Српске радикалне странке Драгану Тасићу (1958).
-------------------------------------------------------
Опет о градоначелницима
И јуче је два сата потрошено на рекламирање повреда пословника, а говорило се о начину заказивања седнице, до тога да се „не могу доносити легитимне одлуке док у парламенту седе и посланици, који су и градоначелници”. Радикали су инсистирали да се тражи мишљење Уставног суда, тврдећи да су посланици-градоначелници у сукобу интереса, подсетивши да је то рекао и Одбор за спречавање сукоба интереса. Верољуб Стевановић, посланик ЗЕС-а и градоначелник Крагујевца, казао да је он као „криминалац”, како га је назвала Вјерица Радета (СРС), убедљиво победио у Крагујевцу, обећавши да ће поднети оставку у парламенту ако Уставни суд каже да је у сукобу интереса. Драган Шормаз (ДСС) тражио је да му се каже где је Ивица Дачић и да ли му је важнија Социјалистичка интернационала, или скупштина, а нову владу је крстио владом „Цветковић-Дачек”.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


