Мршав почетак сезоне
Будва – Туристичко лето на јужном Јадрану почело је горе од очекивања. Иако статистика говори о повећању, истина, благом броја туриста у претходним месецима, домаћини, они који живе од издавања соба, кукају да су их заобишли гости из Србије. Делом из БиХ и Македоније. Они које су доскора звали домаћима. Много их је мање него лане у исто време и слабо је интересовање за наредни период. А на другој страни, у статистичке књиге су ушли и грађевинари који већином на дивље месецима већ долазе из земаља бивше Југославије.
Објективни домаћини којима је политика у другом плану, указују на факторе који су утицали на овакво стање. Свакако да су цене, нарочито у хотелима, које су повећане и 20 до 30 процената, фактор који одбија. У агенцијама потврђују да бивши домаћи туристи, својевремено главни гости јужне обале, чим чују за високе цене одустају од пута за Црну Гору.
Ту су, дакако, још неки разлози који су утицали на лошију сезону. Разровани путеви, почев од Колашина до Будве, који се још „крпе”, одбијају нарочито оне са мало бољим аутомобилима. Уз прашину с путева ту је и прљавштина (дуж Словенске плаже у Будви изливају се фекалије), које има уз путеве али и у самим туристичким местима. Ако се има у виду да су уведене еколошке таксе за аутомобиле, да су уз забрану уношења хране лансиране приче о парадајз туристима које вређају управо оне који су годинама били верни Црногорском приморју, онда и није чудо да су плаже полупразне.
Они који су помало или повише криви за све ово, туристички челници Црне Горе, уместо мало бриге и жеље да се промене „фактори ризика”, у глас ће: то није лош почетак сезоне, него крај масовном туризму. Као, Боже мој, Црна Гора више неће туристе који су пунили лошије хотеле, који су махом остали исти, али и оне скупље када странци затаје, и нарочито приватне куће. Хоће странце са дебелим новчаницима. И добро је, наравно, што се томе тежи. Поставља се само једно питање: како ће светски богаташи преко макадама и кроз прашину до „Сплендида” рецимо, хоће ли и часа остати тамо где око купалишта несносно смрди, хоће ли трпети музички терор из околних кафана, хоће ли тамо где на шеталиштима јуре обесни момци у скупим џиповима...
-----------------------------------------------------------
Дилери пресрећу туристе
Будва - Будванске улице, нарочито оне око аутобуске станице и на прилазима граду, препуне су дилера. Реч је о пресретачима туриста који нуде собе и апартмане. Обично су то незапослени, које су унајмили власници кућа и ресторана да за њихов рачун нуде смештај. „Наоружани” су таблама на којима пише „собе, апартмани” прикладне величине како би их брзо сакрили ако наиђе инспекција. Дилери напросто насрћу на аутомобиле са таблицама земаља са бившег југословенског простора, али и на странце који стижу из земаља западне Европе. Пресрећу и уморне путнике који аутобусима стижу изјутра у овај град.
Пред почетак овогодишње сезоне из Туристичке организације Црне Горе, Министарства туризма и општинских управа на Црногорском приморју, стизала су уверавања да ће дилери бити „скрајнути”. Годинама већ они варају госте нудећи им смештај којим туриста обично буде незадовољан. Услуге наплаћују и од гостију и од домаћина. Но, ни ово обећање, као ни бројна друга везана за туристичку сезону није испуњено. Дилера је све више, објашњавају мештани, и због тога што је сезона слабије кренула него што се очекивало. Нестрпљиви домаћини чије су собе празне, нашли су оне који желе да зараде без зноја, а инспектори за сада заобилазе дилере.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


