Бање за опоравак постковид пацијената
Пре неки дан изашао је чланак у „Политици” о приватизацији 10 бања које још раде. Држава очигледно хоће да се реши овог баласта јер те бање годинама не послују успешно и вероватно су дуго у стечају. Зар до сада нико није помислио да би се ове бање могле адаптирати и прилагодити за боравак и додатно лечење и опоравак постковид пацијената ? Сама обнова и евентуална изградња додатних депаданса за ових 10 бања не би коштала више него што смо утрошили на изградњу нове ковид болнице у Батајници или Крушевцу.
Велики број оболелих од ковида 19 имао је тешку клиничку слику и дуго био на респиратору. И након отпуста из болнице потребно је пажљиво праћење стања ових пацијената, а за то је неопходна нека установа – најбоље бања, у времену од, рецимо, 15 дана. Сада су, нажалост, пацијенти препуштени сами себи, а они који могу повремено долазе на контролу. Овај вирус је веома опасан и често се месецима по изласку из болнице осећају последице као што су лако замарање, болови у грудима, а у тежим случајевима остају последице на плућима, мозгу, бубрезима, јетри, срцу…
Клинике за постковид болеснике већ су отворене у Великој Британији и Француској, чак и у суседној Хрватској. Обнова ових бања много би значила и за наш туризам, јер би и домаћи и страни ковид болесници могли да уживају у дивној природи и доброј храни.
Сада је све у нашим рукама, да будемо брзи и ефикасни као што смо били изградњом болница у Батајници и Крушевцу и да покажемо свету да и ове адаптације бања можемо завршити брзо и ефикасно.
Драгутин Драгојевић,
Нови Београд
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


