Недеља, 28.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Нова Скупштина Суботице

Нова Скупштина Суботице
Наставак идуће недеље: нови одборнички сазив Фото Н. Тумбас

Суботица – Скупштина града Суботице конституисана је јуче верификовањем мандата 65 од укупно 67 одборника, јер двојица изабраних представника нису присуствовала заседању. У Великој већници Градске куће од сада ће седети 32 одборника Коалиције за европску Суботицу (ДС, Г17, ДСХВ и СДП), 21 одборник Мађарске коалиције (СВМ, ДЗВМ, ДПВМ), 13 Српске листе (СРС, СПС, ДСС) и један одборник Буњевачке странке.

            Седници је председавао Радмило Тодосијевић (СРС) као најстарији одборник. Након верификације мандата он је прогласио паузу од недељу дана, када се очекује наставак заседања градске скупштине. Тако се прва конститутивна седница није бавила персоналним решењима, иако се већ зна како су функције расподељење. Очекује се да на наредном заседању Скупштине града за председника овог тела буде изабран Јене Маглаи, из Савеза војвођанских Мађара, док ће његов заменик бити из редова Демократске странке. На истој седници ће бити изабран и секретар Скупштине града.

Највише недоумица има око избора градоначелника. Након дуготрајних преговора између Коалиције за европску Суботицу у склопу општих преговора Коалиције за европску Србију са Мађарском коалицијом, извесно је да ће први човек града бити из редова ДС. Ипак, у овој странци нису још донели коначну одлуку ко ће то бити.

– О персоналним решењима одлучиваћемо наредног понедељка на општинском одбору и након тога их саопштити јавности – рекао је након завршетка конститутивне седнице председник суботичких демократа Саша Вучинић. Незванично сазнајемо да је управо Саша Вучинић, уз Ненада Иванишевића из исте странке, најозбиљнији кандидат за новог градоначелника.

Целокупна кадровска комбинаторика договорена је почетком ове седмице „у пакету” преговорима КЕС-а са МК како би у републичком парламенту подржала нову владу. Пастор, као лидер Мађарске коалиције и председник Савеза војвођанских Мађара, након преговора изјавио је да је његов одустанак од места градоначелника спасао већину у републичком парламенту.

Током тих преговора договорено је да након 17 година први пут градоначелник не буде из неке од мађарских политичких партија, али да је однос снага у Градском већу између КЕС-а и МК пет према пет и да се одлуке доносе консензусом, као и да ће кадровску политику у јавним предузећима водити странке које су то и до сада чиниле. Изузетак је Завод за урбанизам, који је припадао СВМ-у, али сада прелази у руке ДС, који је најјачој мађарској партији уступио Дирекцију за изградњу града.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.