Индија вапи за кисеоником
У индијским болницама понестаје кисеоника. Цела земља се, заправо, бори да дише. Индија једино не посустаје у постављању црног рекорда дневних случајева заражених и преминулих од последица вируса корона. Свакодневно тамо региструју око 350.000 новозаражених, а чују се тврдње да их је далеко више. Јуче је преминуло 2.770 људи. И тако из дана у дан. Језиви призори из земље која се гуши обилазе свет. Рођаци преминуле спаљују на ломачама, док они који се и даље боре за живот, а имају среће да су у болници, деле кревете и оскудне залихе кисеоника.
У Њу Делхију више и не примају пацијенте, а Ројтерс извештава да више немају где да их сместе ни у многим другим градовима. Реч је о екстремно кризној ситуацији. Колапс на делу. Ломаче с телима на отвореном, по пољима, постављају се сваког часа. Потражња за вакцинама надмашила је понуду. Компаније се боре да повећају производњу, али им недостају сировине.
Помоћ у борби против вируса најавиле су Немачка, Велика Британија, ЕУ и САД. Амерички председник је пре три дана рекао да ће ставити на располагање сировине преко потребне за производњу цепива „Астра Зенеке”. САД и друге земље обећале су да ће доставити медицинску и заштитну опрему. У међувремену је телевизија Њу Делхи емитовала снимак болничара који у источној држави Бихар вуку путем тело преминулог пацијента до места за кремирање јер немају носила.
Светска здравствена организација каже да је стање у Индији погубни подсетник на оно што ова пошаст може да уради. Уједно, више од осам милиона људи имало је право гласа, а већина њих су изашли у понедељак да гласају у Западном Бенгалу, у последњем кругу избора који ће бити окончани крајем ове седмице. Нису забрањена ни велика верска окупљања након што је у фебруару нагло пао број заражених. Индија има 1,3 милијарде становника. До сада је забележила нешто више од 17,3 милиона оболелих и 195.200 страдалих од вируса корона. До краја овог дана бројке ће се увећати за још бар 2.000 преминулих грађана.
Током зиме се чинило да је ситуација под контролом, па је земља спустила колективни гард, али је вирус тада задао погубни ударац. Заправо, премијер Нарендра Моди суочава се с критикама јер је дозволио одржавање политичких скупова и верска окупљања, попут хиндуистичке церемоније током које се милиони људи купају у реци.
Моди је лично говорио на бројним скуповима. Сада разговара с челницима најтеже погођених држава и области, те произвођачима кисеоника, али стручњаци и пулмолози за „Тајмс ов Индија” кажу да су сви могли да чују „само похвале политичких вођа о победи над короном” које су, испоставило се, „охола самоувереност”. Тамошњи медији пишу и да је врховни индијски суд катастрофу назвао националном ванредном ситуацијом, а да вирусoлози кажу да је земља заправо доживела тотални колапс система.
Из Светске здравствене организације за Франс прес истичу да ова потресна ситуација указује да никад није био очигледнији значај вакцинације и истичу да су послали готово три хиљаде људи у Индију да анализирају ситуацију у зонама где опет букти пандемија, припремају препоруке и позивају да се мере спроводе. СЗО пружа и основне намирнице и опрему, на хиљаде апарата за кисеоник, монтажне мобилне болнице и лабораторијску опрему.
Нови талас приписан је делимично појави такозваног индијског соја, названог Б.1.617, који сматрају новим мутантом јер носи две мутације на нивоу врха протеина вируса САРС-Ков-2, који стоји иза пандемије ковида 19. Прва варијанта блиска је оном већ забележеном у јужноафричкој и бразилској варијанти, за коју се верује да носи слабији ефекат вакцинације, а већи ризик од заражавања. Друга варијанта, примећена такође у соју забележеном у Калифорнији, може имати још већу могућност преноса. Ово је први пут да су се ова два соја ујединила.
До појаве „двоструког мутанта” Индија је помињана као успешан пример у борби против пандемије. Сада њени лекари очајнички на друштвеним мрежама апелују: „Пошаљите нам кисеоник. Наши пацијенти умиру.” У међувремену бројне земље, од Тајланда, преко Сингапура и Бангладеша, до Велике Британије, предузимају кораке да ограниче улазак путника из Индије и спрече ширење нових варијанти вируса. Аустралија ће суспендовати директне летове из Индије до 15. маја.
Налог „Твитеру” да уклони објаве о пандемији
Индијска влада затражила је од „Твитера” да скине на десетине објава које критикују начин на који власти поступају у вези с пандемијом. Портпаролка ове друштвене мреже потврдила је Ројтерсу да су добили правни захтев за цензуру твитова, међу којима су објаве тамошњих посланика, правника, министара и уметника. „Твитер” није једина платформа којој је упућен захтев на основу којег морају да делују мреже ако утврде да неке од објава крше њихова или локална правила.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


