Коктелом антитела у борбу против ковида 19
У Србију је стигао још један лек који се користи у лечењу ковида 19 – „регенерон” који се већ налази у нашем протоколу лечења. Председник Србије Александар Вучић изјавио је да је допремљено 20.000 таблета овог лека, који ће се користити у терапији оболелих од короне поред медикамента „бамланивимаб”, који је већ у употреби.
О каквом леку је заправо реч?
Истраживања показују да медикамент америчке компаније „Регенерон”, по којој лек носи име, спречава продор вируса у ћелију и да најбољи ефекат има када се даје у почетном стадијуму болести.
Професор др Радан Стојановић, клинички фармаколог с Медицинског факултета Универзитета у Београду, наглашава да је реч о препарату који у себи садржи две врсте моноклонских антитела, која су створена у лабораторији. Она се везују за спајк (С) протеин вируса корона и тако спречавају да он уђе у ћелију. Овај лек је добио одобрење Америчке агенције за храну и лекове за хитну примену.
– Показало се да је та комбинација два антитела ефикаснија него када се даје рецимо једно антитело, као што је случај са „бамланивимабом”, који је у САД повучен када се показало да није толико ефикасан против нових сојева вируса. Очекује се да ће „регенерон” бити ефикасан и против тих мутаната. Корист од лека могу да имају амбуланти пацијенти, дакле они који не леже у болницама, који имају умерену и лакшу форму болести, али код којих постоји ризик да ће развити тешку форму болести. То су оболели од короне који су старији од 55 година, који имају придружене болести попут кардиоваскуларних, респираторних… – каже др Стојановић.
Наш саговорник напомиње да је битно да се овај лек даје што пре од када је код пацијента откривен позитиван ПЦР налаз, односно чим се појаве симптоми короне, у првих десет дана.
– Вакцинама терамо организам да ствара антитела, а овде је реч о готовим антителима која су створена у лабораторији. Лек се даје интравенски, па је важно да стручни кадар који то даје пацијенту мора да буде едукован и да зна шта треба радити, на пример, у случају појаве анафилактичког шока. Не сме да се примењује код оних који леже у болници и примају кисеоник и код којих је већ болест поодмакла. Важно је нагласити да пацијенти који приме овај лек не смеју у наредна три месеца да се вакцинишу против ковида, јер вакцина неће дати никакав ефекат – напомиње др Стојановић.
Резултати клиничких испитивања показали су да овај „коктел антитела” пружа снажну заштиту против ковида 19 када се даје људима који живе с неким ко је заражен короном. Једна студија је обухватила више од 1.500 људи који су живели у истом домаћинству с неким ко је имао позитиван тест на вирус, а они који су у року од четири дана добили инјекцију поменутог медикамента и имали су 81 посто мање шансе да се разболе од короне у односу на добровољце који су добили плацебо.
Како истиче професор др Зоран Радовановић, епидемиолог, „регенерон” има концентрована антитела и делује боље код пацијената него када им се даје плазма реконвалесцената.
– У неким земљама се даје превентивно особи чији је члан домаћинства оболео од ковида како би се заштитили док су здрави. Даје се и код оних који су позитивни на тесту, али још нису развили симптоме обољења. Лек није јефтин, кошта неколико стотина долара и зато га углавном имају богате земље. Апсурд је да су код нас такви лекови у болницама, јер они морају да се налазе у ковид амбулантама. За сада још није измишљен медикамент који сигурно лечи корону. Једини прави лек је кисеоник. Показало се да помаже и дексаметазон, хормон надбубрежне жлезде. Све остало су лекови за сличне болести, еболу, грип, који немају већег ефекта. Даје се низ лекова у нади да ће нешто помоћи. Најважнија превентива је и даље вакцинација – сматра др Радовановић.
У медијима се помиње да је и бивши амерички председник Доналд Трамп добио овај коктел антитела, који му је помогао да се избори с короном.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


