Понедељак, 22.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Где је нестала људскост

Где је нестала људскост
(Драган Јевремовић)

У понедељак, 9. августа, отишла сам у Дом здравља на Новом Београду, у Улици Гоце Делчева (код старог Меркатора) како бих од лекара опште праксе за супруга узела упут за лабораторију. Супруг ми је непокретан, због чега је неопходно да му се крв извади код куће.

На шалтеру лабораторије покушала сам да замолим медицинску сестру да ме саслуша, али она није обраћала пажњу на моје присуство. Када је коначно обратила пажњу на мене објаснила сам јој да ми је супруг непокретан, а да сам ја поломила кичмени пршљен и замолила сам је да ми супруга упише у књигу како би екипа Дома здравља добила налог да дође у кућну посету и извади му крв. Рекла сам да сам дошла таксијем, а могла је да види да због свог стања носим мидер. Упркос томе, одговорила ми је да су сада заузети, да раде и да дођем касније јер се по пропису налози за излазак на терен уписују после 11 сати. Када сам разговарала с њом било је 7.30.

Поштујем свачији рад, труд и обавезе, свесна сам и да су гужве, али не могу да разумем да неко и поред свега тога врати са шалтера особу с повређеном кичмом, која једва хода, пензионерку којој није лако да из скромног буџета одвоји новац за такси, а уз то је оставила непокретног члана породице самог код куће.

Прописе треба поштовати, и камо среће да их увек поштујемо. Али ми је тешко да разумем да затаји људскост, да се са шалтера врати тежак пацијент – а ја то јесам – и да му се каже да дође поново, и то кад температура напољу достиже скоро 40 степени, само да би заказао преглед.

Свуда би људи требало да показују човечност, а посебно у здравству, јер је тешко кад си болестан, а још теже кад, уз то, нема ни помоћи нити лепе речи која би ту ситуацију могла бар мало да олакша. То и сама осећам већ 11 месеци, од када ми је муж непокретан и веома болестан.

Надам се да ће бар неко кад прочита моје писмо мало размислити, да ћемо почети према људима да се понашамо онако како бисмо желели да се други понашају према нама. Питам се како би се медицинска сестра осећала да је она била на мом месту.

Да ли ћемо бити бољи, с више разумевања и срца? Кад се хоће, све се може.

Радмила Сретеновић,
Нови Београд

Коментари11
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Proffa
Najgori dom zdrsvlja u Beogradu...Nema goreg! Da rade kojim slucajem kod privatnika, bili bi najureni bez milosti....
Biljana
Baka Rado, Baš me je pogodilo ovo što ste napisali...U ovoj zemlji se treba obraćati medijima pa neka se objavi svaka sramota. Moslim da je to jedini način kad već nema osećaja za ispravno...
Vida
Ljudskost je nestala kada je ona u takvom stanju uopste morala da izlazi iz kuce. Povrsnim populisticko demagoskim metodama ovakvi problemi, koji su karakteristicni za srpsko drustvo, se ne resavaju nego podsticu. Sta tek da kaze ovakav svet koji stanuje recimo, u Cetinjskoj ulici ili slicnim okruzenjima...
dr Slobodan Devic
U godinama "digitalne inkvizicije" moral postaje nezeljena osobina ...
Оки Доки
Да ли то може да се обави телефоном или електронски, да се људи не малтретирају? А и деца и унуци би могли, понекад, да мало потегну за старе родитеље.
Оки Доки
@Zemunac. Нека плате некоме да им чува родитеље и помаже им. Ионако ће родитељски стан продати и изнети паре напоље.
Zemunac
Da dolete iz Nemacke ili Amerike?

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.