Шофери могу да не допусте улазак, али…
Јесењи ред вожње у јавном градском превозу донео је више возила на улицама, али са почетком школске године и већим обавезама грађана дошле су и веће гужве. Готово да нема дела дана, осим најранијих јутарњих полазака, када у аутобусима, трамвајима и тролејбусима није „кркљанац”. С једне стране, гужве и очигледно недовољно возила на улицама, поготову у тренутним околностима. С друге, вирус корона и неизвесност за све оне који се одлуче за јавни превоз – да ли међу путницима има ковид позитивних. Ово питање нарочито се актуелизовало недавно када је Хитна помоћ збринула жену из превоза која је имала симптоме вируса корона. Отада је у више наврата постављано питање – могу ли возачи у јавном превозу да избаце путника ако посумњају да је заражен. Одговор на то није нимало једноставан.
Возач је, како истичу у Секретаријату за јавни превоз, према важећој Одлуци о јавном превозу путника на територији града и Правилнику о обавезама превозника и саобраћајног особља у јавном превозу путника, дужан да не дозволи улаз у возило особи оболелој од заразне болести.
– Уколико возач уочи или му неко од путника пријави да је таква особа у возилу, дужан је да је замоли да напусти возило. У случају да одбије, возач ће позвати надлежне институције – наглашавају у ресорном секретаријату.
Онда следи једно велико „али”, односно својеврсна зачкољица. Како кажу у овом градском министарству, а то потврђује и пракса, често тешко може да се процени да ли је неко оболео од заразне болести, сем уколико нема изражене симптоме и реакције које би на то јасно указивале.
То, у суштини, значи да возач не може према сопственом или нахођењу и претпоставкама путника, да избацује друге путнике за које им се само чини да имају симптоме вируса.
Када је реч о мерама које се предузимају у борби са вирусом корона, како указују у секретаријату, у току 2020. они су доставили захтев свим превозницима да на возилима поставе налепнице којима се корисници превоза обавештавају о начину уласка, кретања у возилу и његовом напуштању, као и обавештења о обавези и начину коришћења заштитне маске.
– У току ове године превозници су још једном опоменути да на возилима обнове тражене налепнице. Контролу поштовања препорука за примену хигијенско-епидемиолошких мера у периоду пандемије корона вируса у возилима јавног превоза на територији града спроводи Одсек за санитарни надзор Министарства здравља, као и Комунална милиција.
Такође, наводимо да је у тренутној ситуацији од изузетне важности и лична одговорност корисника услуге превозника – поручују из секретаријата.
Али, враћамо се на почетак приче управо јер су препоруке и захтеви секретаријата једно, а реалност у јавном превозу друго. Очигледно је да у тренутним околностима аутобуси и друга јавна возила нису најсигурније место за грађане јер су гужве, у којима су и путници са маскама и они без њих, свакодневне, а ових возила на улицама недовољно. Али, и поред тога, јасно је да без јавног градског превоза, какав год он био у тренутним околностима, многи грађани не могу. Бројним Београђанима он је једини начин да се превезу од куће до посла и назад.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


