Уторак, 07.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

„Лазански“ – формула 1 велике убојне моћи

Посетиоци сајма могу погледати војно оружје до 14. октобра у халама 1 и 4
„Лазански“ – формула 1 велике убојне моћи
Борбено возило "Лазански" наоружано је топом калибра 57 милиметара (Фото Министарство одбране/Ф. Станковић)

Јубиларни 10. Међународни сајам наоружања и војне опреме „Партнер 2021” свечано је отворен јуче на Београдском сајму, а председник Србије Александар Вучић том приликом је најавио да ће Србија наставити да јача своју војску и даље развија одбрамбену индустрију. Председник Вучић је представио и ново борбено мултифункционално возило „Лазански” које је добило име по Мирославу Лазанском, недавно преминулом новинару „Политике” и амбасадору Србије у Русији. Реч је о возилу које је произвео „Југоимпорт СДПР” и наоружано је топом од 57 милиметaра. Председник, који је био у друштву удовице и сина Мирослава Лазанског, истакао је да би Лазански сигурно био поносан на такво борбено возило. Удовица Мирослава Лазанског, Тамара, додала је да је Мирослав био јако срећан када је произведен „Лазар 3” којег је назвао српском формулом 1 због брзине од 120 километара на час коју развија. Додала је да је, још у марту Лазански предлагао да би топ од 57 милиметара могао да буде на возилу „Лазар 3”.

„Јако нам је драго што се сада тај топ налази на возилу које је названо по њему”, истакла је Тамара Лазански. На поменутом возилу налази се потпис Мирослава Лазанског. „Заслужио је то својом борбом, ангажманом и посвећеношћу нашој земљи. То је  човек који физички више није међу нама, али нам је оставио много и заслужио више”, казао је председник Вучић, док је Тамара Лазански додала да би Мирослав свакако био захвалан.

Иначе, реч је о најјачем војном возилу које је до сада направљено у Србији, модификованој верзији постојећег „Лазара 3”, а главна разлика је управо топ. Код новог возила, он је вишенаменски направљен за дејство по живој сили, лаким оклопним возилима, утврђењима, хеликоптерима, па чак и дроновима. Користи пробојну муницију која је изузетно моћна да пробије и оклоп лаких тенкова. „Лазански” има погон на осам точкова, а у унутрашњост може да се смести до 13 седишта. На возилу нема прозора и оно има неупоредиво већу убојну моћ од „Лазара”, као и домет до 14 километара. Располаже са 80 метака који су спремни за дејство и које испаљује за 80 секунди.

Председник је на сајму упознао и главног конструктора три возила – „Лазара”, „Лазанског” и „Милоша” и одао му признање наводећи да се, захваљујући њему,  убрзао развој овог наоружања. Навео је да је Србија данас препозната у целом свету јер промовише мир и стабилност. Подсетио је да се на Београдском сајму упоредо одржава скуп несврстаних земаља и да отварању сајма наоружања присуствују министри одбране и други представници многих земаља, као и да ћемо се постарати да они који желе да купе наше наоружање, могу да га купе по разумним ценама.

На питање како гледа на критике ЕУ и САД на то што Србија набавља оружје из Кине и Русије, Вучић је одговорио да је Србија независна земља, која набавља колико мисли да је потребно, како би одвратила сваког од потенцијалне агресије на себе. „Ако мислите да треба САД и ЕУ да одлучују колико ћемо оружја да имамо, ’ајде да укинемо државу… Да једини медиј буде Н1, политичари да управљају за њихов рачун. Шта ће нам држава, ако ће неко други да одлучује колико нам треба оружја, енергената, воде”, прокоментарисао је Вучић. Додао је да Србија не би имала гасовод, да је слушао друге, а не своје грађане.

Поновио је да је Србија на ЕУ путу, али да хоће да сарађује са свима, да самостално одлучује, не под притиском било кога. Додао је да би, свакако, било лакше да не трошимо велики новац на домаћу наменску индустрију, већ да купимо оружје, али да тада држава нема слободу и независност и не може да се рачуна на оно што сами можемо да направимо. Честитао је Београдском сајму и „Југоимпорту”, као и Министарству одбране на организацији овог сајма и изванредној промоцији одбрамбене индустрије. Током обиласка сајма било је речи и о развоју нових ракета, а како је рекао министар одбране Небојша Стефановић до 2023. биће произведене три ракете и све су базиране на сличним технологијама и ласерски вођене, тако да могу да гађају циљеве иза препрека. Председник је поручио да Стефановић добро обавља посао министра одбране и да му је рекао све што је имао пре годину дана. Одговарајући на питања новинара поновио је да ће односе међу страначким колегама решавати унутар странке, док ће се  надлежни органи бавити ониме што се тиче државе.

На питање да ли је проблем што се овако важни скупови, попут Сајма наоружања, дешавају у тренутку када је министар Стефановић изложен оптужбама и да ли то квари углед земље у свету, Вучић је одговорио да о таквим стварима нису причали ни са ким од страних гостију, који су, каже, пристојни и поштују суверенитет Србије. Он је рекао и да није видео никакав проблем, неозбиљност или неодговорност у свему што је Стефановић урадио претходних месеци као министар одбране. Вучић је додао да се прате објаве у медијима и да је само у последњој седмици забележено укупно 61 одсто негативних објава о њему, а 39 одсто о свима осталима из власти и опозиције, и то само у мејнстрим медијима. „Толико о диктатури, неслободи у Србији и како сви смеју да говоре само лепо. И о томе ко је жртва напада”, додао је Вучић.

Председник се, како преноси Танјуг, посебно заинтересовао и за представљање далекометне снајперске пушке калибра 20 милиметара такозваним дроном самоубицом. Вучић је обишао и штандове страних излагача и изложбу наоружања које је раније произведено у нашој земљи. Такође, посетио је штанд ПР–ДЦ не коме је Жељко Митровић представио дрон за који је заинтересована Војска Србије. Вучић је поручио да би за Војску требало додатно да повећају носивост дрона и да подигну аутономију у ваздуху на два сата. Заједно са амбасадором Русије у Београду Александром Боцан-Харченком Вучић је обишао штандове руских фирми и истакао да је та земља довела на сајам чак 25 предузећа. Поручио је помоћнику министра одбране Ненаду Милорадовићу да чешће иде у Русију како би видео шта ради одбрамбена индустрија те земље.

Истакао је да је на овом сајму до сада у приказано највише новитета. „Успели смо да претходних година војску и војну индустрију ставимо на пиједестал народног поверења. Овде су представљени истраживачки, опитни и ремонти капацитети Министарства одбране и наше одбрамбене индустрије, као и највиши домети ’Југоимпорта’ и наших институција чији је задатак отпремање и оспособљавање војске”, казао је председник и додао да је тешко супротставити се великим силама у промоцији војне опреме и наоружања, али да је важно да градимо свој пут и изаберемо оне области у којима се можемо такмичити са најбољима. Поручио је и да у свету интереса нема милостиње за слабе, већ поштовања за снажне и да је зато важно да развијамо одбрамбену индустрију. Прошли смо, како је навео, кроз најтежи период када је реч о војсци, али је уверен да ћемо изаћи још јачи и да ћемо догодине имати још више новитета на сајму. Председник је најавио да ће радницима „Крушика” бити уплаћени доприноси за здравствено осигурање, упркос тешкој ситуацији у којој се налази „Крушик” због рушења угледа тог предузећа од стране представника бивше власти.

На сајму је представљено више од 70 крупних средстава наоружања и војне опреме из развоја Војнотехничког института, које прави самостално или заједно са Одбрамбеном индустријом Србије, и то: артиљеријско-ракетни системи, системи ПВО, модернизована борбена возила, нова оклопна возила, ваздухоплови, беспосадне ваздухопловне и копнене платформе, противоклопни системи, телекомуникациони системи за управљање ватром, теренска возила, као и различите врсте вођених и невођених ракета.

Вучић је рекао да је држава по први пут добила понуде из иностранства за фабрику наменске у Лучанима, али да не жели да је прода. Навео је да је задовољан због бројних излагача из других земаља. Иначе, на сајму су представљена укупно 132 излагача, од чега 36 из 16 страних земаља, међу којима су Аустрија, Кина, Русија, САД, Данска, Канада, Француска, Немачка, Италија. У четвртак ће бити дан отворен за посетиоце, који ће моћи да погледају све што је изложено, уз купљену карту и негативан ПЦР тест, а оружје и опрема биће изложени до 14. октобра у халама 1 и 4.

Коментари3
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Александар Ву
Вечна слава
Dan Dusan Milicevic
Namenska industija je samo signal svima u okolini da imas potrebne Kapacitete za sve sto ti treba a to zasluzuje respekt i stvara samopostovanje. Kad imas dobro oruzje mozes osposobiti vojsku za odbranu teritorijalnog integriteta i suvereniteta!!! Srbija ne treba tudje ali ne da ni svoje!!
Petar S.
"Lazanski" je zaista FENOMENALNO borbeno vozilo koje moze da se nosi sa "Patrijama" i "M2 Bredli" koji su mu potencialni suparnici u komsiluku. Ali, ja se nadam da moze da se na voilo ugradi jos jedan sistem koji unistava PO projekrile koji lete prema vozilu. To je AKTIVNA zastita, mislim da su Izraelci proizveli (ali ima i drugih na trzistu) mini projektile (30ak cm) koji mogu da unistavaju rakete kao sto je "Kornet" ili "Hellfire" kojim ce biti naoruzani M2-Bredli-i (i Kajove). Tad bi bio VRH.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.