Четвртак, 25.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Умиру и вакцинисани, али десет пута ређе

Од почетка вакцинације у Немачкој свака десета особа која је умрла од ковида била је вакцинисана, и скоро сви су старији од шездесет година
Умиру и вакцинисани, али десет пута ређе
Проценат вакцинисаних у европским земљама

У Немачкој је према последњим извештајима око 150 хиљада људи добило корону иако су се вакцинисали. Укупан број вакцинисаних у Немачкој премашује 56 милиона људи. Од почетка вакцинације, свака десета особа која је умрла због последица коронавируса била је вакцинисана, и скоро сви су старији од шездесет година.

„Огромна већина оних којих су имали такозвани пробој вакцине или имају преко 80 година због чега им имуни систем не функционише најбоље. Или су старији од 60, а уз то имају неко тешко обољење, рецимо тумор или друго што додатно слаби имуни систем“, каже Гернот Маркс, председник удружење интензивне неге.

Као разлог рекордних бројки – у Немачкој је у четвртак пребачено 50.000 новозаражених у једном дану – стручњаци махом наводе хладно време када се више борави у затвореном, али и знатно попуштање мера. Прошле године у ово време је у Немачкој био строги локдаун, пише Дојче веле.

А као разлог што све више старијих вакцинисаних обољева наводи се слабљене ефеката вакцине после неколико месеци.

„Тренутно близу 44 одсто пацијената старијих од шездесет година који су на интензивној нези са ковидом чине они који су вакцинисани. Тај удео је знатно  увећан”, упозорио је у четвртак познати немачки интерниста Уве Јансенс, који је до прошле године водио национално удружење лекара интензивне неге.

Пробој вакцине је фраза која доминира медијима последњих дана, када Немачка бележи највећи број заражених од почетка пандемије.

Како објашњавају стручњаци, пробој вакцине је ситуација када вакцинисани ипак оболе – дакле нису само заражени, већ имају и симптоме, макар и благе.

Ко заврши на интензивној нези, тај сигурно нема благе већ веома озбиљне симптоме.

Према последњим подацима из званичне датотеке, у Немачкој је због ковида на интензивној нези 2.828 људи, од чега половина на респираторима. То је још увек двоструко мање него прошлог децембра, али тада још није било масовне вакцинације.

Према Јансенсовим речима – а нови званични подаци Института „Роберт Кох“ још се чекају – произилази да је скоро сваки други старији пацијент заправо вакцинисан. Немали број противника вакцинације ту је вест дочекао као тријумф сопствене тврдње да вакцина ионако не штити.

Међутим, међу свим људима старијим од 60 година у Немачкој чак 86 одсто њих примило је две дозе вакцине. То значи да невакцинисани старији грађани сада имају осам пута мање шансе да се нађу у најтежој и, можда смртоносној, фази болести.

Код млађих је удео вакцинисаних на интензивној нези далеко мањи, око 12 одсто.

„Што више људи вакцинишемо, то више ће међу новим заразама бити вакцинисаних. Јер, знамо да нажалост вакцина не штити сто одсто“, рекао је Бернд Залцбергер, професор Универзитетске клинике у Регенсбургу и председник Немачког друштва за инфектологију.

„Са старим сојем вируса имали смо заштиту од 95 одсто од заразе“, додао је Залцбергер за портал немачког јавног сервиса. „Сада, са делта-мутацијом, та заштита је лошија, отприлике око 80 одсто. И то напросто значи да имамо четири пута више пробоја вакцине. То се одражава на бројке.“

Како се једноставно објашњава на порталу Института „Роберт Кох“, ако би се сто одсто људи вакцинисало, онда би међу зараженима било сто одсто вакцинисаних.

Но, како указују стручњаци, вакцина и даље у огромном проценту штити. То показују и подаци из појединих покрајина које свакодневно објављују колико је вакцинисаних међу зараженима, наводи Дојче веле.

Рецимо у Баден-Виртембергу је у последњих седам дана на сваких сто хиљада невакцинисаних позитивно тестирано њих 892,5. Од сто хиљада вакцинисаних заражено је њих 36,2 – дакле 25 пута мање.

У тој покрајини је у протекле четири седмице од сто хиљада невакцинисаних у болници завршило њих 56,6, док је на сто хиљада вакцинисаних та бројка била 9,1, дакле шест пута мања.

Тренутно Стална комисија за вакцинације препоручује трећу дозу вакцине, такозвани бустер, старијима од 70 година, свима који живе у домовима за негу старих, људима нарушеног здравља и медицинском особљу. Та комисија разматра податке, између осталог и из Израела, не би ли утврдила да ли можда трећу дозу препоручити свима.

У Немачкој је до сада са две дозе вакцинисано 67,4 одсто становништва.

 

Коментари35
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Aleksandar Mihailović
90% je umrlo jer nisu vakcinisani a 90% vakcinisanih umire od jednakog razaranja pluća raznim zagađenjima, posebno vazduha. Čudno je da vakcine deluju samo nekoliko meseci, pa se stvara ovisnost od njih. Eno kišurine u Srbiji i košava očistile vazduh i broj novozaraženih se smanjuje, kao što sam i najavio da će biti. Čim skoče zagađenja pojaviće se novi soj, ALFA, BETA, GAMA, DELTA, pa PLUS, pa MINUS, pa PLUS PLUS, varijanti je mnogo, skupe terapije i vakcine su "spas", za džep proizvođača.
Vojislava Videnov
Pišite o nus pojavama i smrtnim slučajevima posle vakcinisanja. Ne sakrivajte istinu.
Nenad M.
Ko je kriv Nemačkoj za njenih 10% vakcinisanih, a preminulih. Kod nas su svi preminuli nevakcinisani, tako tvrdi statistika. Neka Nemci pošalju svoje statističare, naši će ih obučiti kako da i oni to postignu.
geras
od korone svi umiru, nevakcinisani, mlađi manje, stariji, nevakcinisani, hronični bolesnici više, ali, interesantno , ni jedan političar .
@Kukuruzovic
Zapad je ulozio velike pare da preko ruskih "nezavisnih", "slobodnih" internet aktivista, siri negativnu kampanju protiv ruskih vakcina. Saradnici i sledbenici Navaljnog, koji svi redom zive van Rusije, su upregnuti u masinu i zasipaju internet laznim pricama bez ikakvih dokaza, o stetnosti ruske vakcine. Zbog toga je u Rusiji mali odziv za vakcinisanje, pa je i smrtnost velika.
Kao uvek
Čitam ovde svaki dan sve komentare vrlo pažljivo. Do danas nisam video nijedan jedini sa "laznim pricama bez ikakvih dokaza, o stetnosti ruske vakcine", ali zato svakodnevno gomilu koji to isto tvrdi za "zapadne vakcine".

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.