Недеља, 05.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Трампов стратег игнорише Конгрес

Стивен Бенон није хтео да сведочи о догађајима од 6. јануара па се, суочен с хапшењем, сам предао Федералном истражном бироу
Трампов стратег игнорише Конгрес
Није одустао од трампизма: Стивен Бенон (Фото EPA-EFE/ S.Reynolds)

Један од најпознатијих трамповаца, Стивен Бенон, поново је у центру пажње након што се прекјуче предао Федералном истражном бироу, искористивши прилику да понови да су прошлогодишњи председнички избори били покрадени.

Бенон, шеф Трампове кампање 2016, а онда и стратег у Белој кући, добровољно је отишао у ФБИ и касније истог дана на суд. Овај пут је имао проблем с властима зато што је одбио захтев Капитола да сведочи и достави документацију о догађајима од 6. јануара, кад су поборници тадашњег америчког лидера упали у Конгрес. Бенон је извршио кривично дело кад се оглушио о позив одбора Представничког дома, који истражује упад у Конгрес и позива бивше званичнике и Трампове сараднике да дају изјаве. Да не би био ухапшен, Бенон се предао федералцима и појавио на суду, поручивши следбеницима да наставе да се боре против „нелегитимног Бајденовог режима”. После саслушања пуштен је да се брани са слободе. Због непоштовања Конгреса Бенон би могао да добије казну од месец до годину дана затвора и глобу сто до 100.000 долара, преноси Си-Ен-Би-Си.

И овај пример потврђује сукоб између подржавалаца бившег шефа Западног крила Доналда Трампа и конгресне комисије која испитује околности у којима се одиграо „марш на Капитол”. Трамп је позвао све своје бивше сараднике да одбију да сарађују у истрази и да се позову на поверљивост података.

Убеђени да је њихов лидер освојио још један мандат, Трампови гласачи су 6. јануара демонстративно ушли у Конгрес у време док су конгресмени званично потврђивали Џоа Бајдена као победника избора. Чланови одбора који истражује случај тврде да је Бенон повезан с тим догађајима јер је дан раније у емисији на радију наговестио да зна шта се спрема. Иако одавно више није био саветник у авенији Пенсилванија, Бенон је остао у добрим односима с Трампом и охрабривао га да не призна резултате.

Био је најзаслужнији за успешну кампању њујоршког милијардера 2016, али и један од најконзервативнијих чланове Трампове владе. Због тога се сукобио с Трамповом кћерком Иванком Трамп и њеним супругом Џаредом Кушнером и напустио Белу кућу после само неколико месеци. Још за време бивше администрације био је ухапшен због сумње да је проневерио приватне донације за изградњу зида на граници с Мексиком, али га је Трамп помиловао.

Основао је Покрет, међународну десничарску организацију која је била веома активна у Европи и Бразилу, где је један од њених лидера био Едуардо Болсонаро, син тамошњег председника Жаира Болсонара. Бенон и остали трамповци и даље су блиско повезани с Болсонаром, помажући му да се припреми за трку за други мандат следеће године. Порука за Болсонарове симпатизере иста је као и за Трампове – покрадени избори.

На Болсонаровим митинзима појављивао се и Трампов најстарији син Доналд Трамп Млађи, који је понављао да су избори у САД били намештени и да би исто могло да се догоди и у Бразилу. Ова стратегија би требало да припреми Болсонарове гласаче на пораз на биралиштима и чињеницу да би председник могао да одбије да призна резултате. Противник ће му вероватно бити бивши бразилски председник Луиз Инасио Лула да Силва, коме анкете предвиђају да се враћа на власт, а за кога је Бенон казао да је „марксистички криминалац” и „најопаснији левичар на свету”.

Суочен с неповољним истраживањима јавног мњења, десничарски бразилски лидер недавно је изјавио да види само три могућности за себе: „да буде ухапшен, убијен или да победи”. Предвиђа изборну крађу и тражи да се земља врати папирним гласачким листићима, који одавно не постоје у Бразилу јер се прешло на убацивање електронских гласова у машине на биралиштима.

У прошломесечном извештају о раду владе током епидемије вируса корона, бразилски сенатори су позвали државне органе да испитају и осуде Болсонара због „злочина против човечности” и шарлатанства. Према сенаторима, Болсонаро је допринео да Бразил има више од 600.000 преминулих од ковида 19 (што је највећи број одмах после Америке) јер је умањивао опасност од болести, „намерно и свесно” одлагао да набави вакцине и промовисао антималарик „хидроксихлорокин” као лек против короне.

Према Беноновој оцени, Болсонаро може да изгуби изборе само ако „машине украду гласове”.

 

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Zlatko
Тако демократе растурају једину опозицију.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.