Клавир за сада остаје у градској већници
Ниш – Последњег дана претходне седмице, буквално „у минут до 12”, спречено је изношење вредног клавира марке „стенвеј” из хола Градске већнице у Нишу. Инструмент велике материјалне, али још више историјско-културне вредности, барем за сада остаје у простору Градске већнице чији је саставни део већ скоро деценију, а у којој се, поред редовних послова, обављају и венчања. У међувремену, Ниш је добио Кућу за венчање, али је Градска већница и даље остала место за пријеме, одржавање пригодних свечаности, доделе награда и признања, концерте...
Нишки „стенвеј” продат је пре годину дана на лицитацији, када је продавана имовина некадашњег нишког Дома културе, који је отишао у стечај. Почетна цена клавира била је 160.000 евра, заинтересованих за куповину највише је било из редова културних и музичких организација и установа, попут Факултета уметности, музичких школа, Симфонијског оркестра. Но, ниједна од ових институција није имала довољно новца. Цену од 800.000 динара излицитирао је власник једне кафане...
И пре лицитације, а још више после ње, било је оспоравања продаје клавира, уз обавезно постављање питања како се вредни „стенвеј” уопште нашао у стечајној маси Дома културе и како је уопште завршио на лицитацији са осталим расходованим намештајем. Чак се успело да клавир избегне прву лицитацију, али је у поновљеном покушају ипак продат, и поред бројних упозорења посленика у култури и градских функционера да то не треба чинити.
Клавир „стенвеј” се десетак година налази у Градској већници и не само што је њен саставни већ је свакако и највреднији део уз део мозаика пренетог својевремено из Археолошког налазишта Медијана и постављеног на поду већнице.
Иначе, „стенвеј” је у Ниш стигао шездесетих година прошлог века, поводом концерта руског пијанисте Свјетослава Рихтера. Да би слушаоцима, а и самом уметнику, омогућили комплетан доживљај, тадашња нишка власт је донела одлуку о куповини овог престижног инструмента. Клавир је од тада био на располагању културним и музичким установама, да би пре двадесетак година, како би се обезбедило да буде чуван и одржаван на најбољи могући начин, био додељен Дому културе. Али, не само да се с њим није адекватно поступало, већ није ни коришћен, час се у једном тренутку и није знало где се налази!
Градоначелник Ниша Горан Ћирић (2000-2004) успео је да пронађе клавир, стручњаци су га наштимовали и оспособили за свирање, тако да је поново постављен у Градску већницу. Актуелни градоначелник Ниша Смиљко Костић успео је прошлог петка да спречи да се „стенвеј” однесе из хола Градске већнице. Тим поводом, за наш лист је рекао:
– Због несхватљиве небриге за градске вредности, могло се догодити да и овај инструмент пропадне, или заврши у неком угоститељском објекту, што нисам могао да дозволим. Пре неколико месеци, када је „Политика” писала о продаји „стенвеја”, али и куповине половног клавира као новог, затражио сам да ми се каже пуна истина о инструменту који је драгуљ наше већнице. Тада ми је речено да ће лицитација бити поништена и да ће клавир сигурно остати у власништву града. Када су пре неколико дана они који су га купили на лицитацији затражили да га однесу, схватио сам да је информација о поништавању лицитације произвољна и нетачна. Зато сам одмах поднео захтев надлежним органима да се валидним одлукама клавир врати у власништво града – истиче Смиљко Костић.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


