Нове „Београђанке” у „Београду на води”
Уместо објеката од 45 и 60 метара висине, с леве стране моста „Газела” моћи ће да се зидају зграде и до 100 метара. Та висина, која одговара висини „Београђанке”, биће дозвољена и у зони тржног центра „Галерија Београд”, што је за 20 метара више у поређењу с првобитним планским решењем. Оваква варијација у висини само је делић измена Просторног плана подручја посебне намене (ППППН) „Београда на води”, који је на јавном увиду до 26. новембра.
У згради Градске управе у Улици краљице Марије 1 јуче је одржана јавна презентација тог плана где је наведено да ће у појединим блоковима доћи и до смањења спратности будућих здања, то јест да ће она бити прераспоређена тако да ће изграђена квадратура на нивоу плана остати иста – 1,8 милиона квадратних метара. Толика површина стамбеног и пословног простора предвиђена је ППППН-ом усвојеним 2015. Он се после шест година мења и због тога да би се тај план ускладио с планом шинских система, будући да ће на простору „Београда на води” бити три метро-станице, а на Савском тргу главно укрштање прве и друге линије, због пројекта за нови савски мост, који ће бити на истој позицији као данашњи Стари савски мост.
Око 177 хектара обухваћено је ППППН-ом, од којих је 116 на десној страни Саве између Бранковог моста и Сајма, где се увелико зидају облакодери који су висином и положајем до непрепознатљивости изменили не само Савски амфитеатар него и стари део града. Тај документ, за само два месеца, израдио је Урбанистички завод Београд 2014. на основу владине одлуке којом је „Београд на води” прогласила пројектом од националног значаја. Измене ППППН-а сада су поверене компанији „Bureau Cube Partners”.
– За сваку урбанистичку целину, а таквих је шест у оквиру плана за „Београд на води”, дефинисали смо бруто површине које у збиру неће имати више од 1,8 милиона квадратних метара. С прерасподелом висина објеката у појединим блоковима неће доћи до преизграђености, загушености и пренатрпаности простора високим објектима (високи објекти су грађевине веће од 32 метра прим. „Политике”) – истиче Ана Шуман, архитекта бироа „Bureau Cube Partners”, која је јуче представила измене и допуне планског документа који је на јавном увиду од 12. новембра.
На „Политикино” питање да ли ће и колико више бити објеката од 100 метара у односу на тренутни план „Београда на води”, Шуман је одговорила:
– Ми кроз план дефинишемо максималне капацитете изграђености. Квадратура која се гради у оквиру урбанистичких целина на нивоу плана остаје иста. Можда инвеститор следеће године неће желети да гради високе објекте?
– Мислите ли да је то реално?
– Као урбаниста не могу да кажем да ли ће у спровођењу плана да буде један или пет високих објеката. У суштини квадратура остаје иста, а стварамо услове да можемо добити квалитетнија решења након усвајања измена и допуна планског документа јер смо се решили непотребних стега које су постајале. И имамо контролу над будућом изградњом – тврди Шуманова.
Јавност је занимало и зашто јавни увид траје само 15 дана, а не 30. Одговор на то питање дао је Ђорђе Милић, из Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, које је носилац измене и допуне плана, рекавши да је реч „о мањим изменама планског документа”.
– Пројекат се увелико реализује и ради се о прецизирању одређених правила која су се показала неусклађеним у пракси и да би се избегла различита тумачења приликом спровођења плана – истакао је Милић.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


