После кише ничу печурке
Стаклени билборди у пролазу на „Зелењаку”, постављени у оквиру „Дана Београда”, и даље висе разбијени, иако у општини Савски венац већ неко време најављују да ће простор бити обновљен а препродавци протерани. Још 9. јула најављено је да ће градски Секретаријат за културу издвојити 989.000 динара за постављање видео-надзора у пешачком пролазу на Зеленом венцу, неопходног за обнављање уметничког простора.
Константно патролирање инспектора, новчане казне и најаве да ће у пролазу бити постављене камере нису уродили плодом јер у „крпицама” које купе на картонским тезгама улицама и даље шета пола Београда. Неки од продаваца који су јуче у подне били на својим радним местима кажу да су чули за „камера заверу” која им се спрема и да сами не знају шта ће да раде.
– Верујте да је мени најмање мило што морам да продајем на улици и бежим чим чујем стару шифру препродаваца – „долази киша” – мислећи на полицију, прича суграђанин који је у подне покушавао да прода наочаре за сунце и додаје да му је досадило да по цео дан, да би прошао без казне, вади и враћа гомилу ствари у гепек свог аутомобила.
Чим „киша” прође улицом и зађе за ћошак, као печурке опет ничу картонски штандови на којима се може наћи све од игле до локомотиве.
– Сналазимо се на разне начине. Мој муж често иде да „чува стражу” на почетку Сремске улице па када види да се униформисани момци приближавају, „цимне” ме на мобилни телефон два пута а ја потом пакујем одећу и склањам је у гепек аутомобила на коме излажем артикле – објашњава Маја на који начин успева да избегне интервенције полиције.
Нада се да се прича о камерама неће спровести у дело. А ако видео-надзор и буде постављен, продавци кажу да ће и даље покушавати да на исти начин зараде за живот јер је другачије немогуће, или ће, опет, радити исто, само на другом месту.
Милош Ковачевић, члан општинског већа Савског венца и даље тврди да ће помоћу видео-надзора долијати уличним продавцима. Како је јуче саопштио, новац још није стигао на њихове рачуне. Убеђен је да ће на овај начин искоренити препродају на „Зелењаку” и претворити га у место културних збивања где ће радове излагати студенти факултета уметности.
– Камере ће бити веома квалитетне, тако да ће зумирати лица пролазника, али и препродаваца који покушају да се врате у пролаз. Не верујем да ће бити неких проблема, да ће неко покушати поново да уништи галерију, јер ће се видео-пренос директно видети у полицијској станици „Савски венац”. Препродаје већ одавно нема у пролазу на „Зелењаку” док су наши, градски и тржишни инспектори на терену, али немамо људи да контролишемо уличне продавце по цео дан. Зато се масовно појављују после 18 часова, али жељно ишчекујемо увођење комуналне полиције, када ће, сигуран сам, улична продаја потпуно изумрети – нагласио је Ковачевић.
Одлуку о постављању мини-билборда и прављењу галерије у пролазу на „Зелењаку” у општини Савски венац, каже Ковачевић донели су по угледу на светске метрополе јер је то место куда дневно прође по неколико хиљада суграђана али и странаца. Међутим, вандали су поразбијали и уништили билборде само неколико дана по отварању галерије.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


