Ананас у саксији
Ананас (Ananas Comosus) врло је погодан за гајење у соби, а посебно су лепи његови шарени варијетети. Припада породици бромелијацеа, а потиче из Бразила, одакле је донесен у Европу крајем 17. века. У Енглеској се узгајао у стакленицима заједно са грејпом и поморанџама и давао плодове који су били посластица за богаташе.
Књиге о узгоју цвећа из 19. века давале су исцрпна упутства о успешном узгоју ананаса и добијању плодова, али пред крај 1860. године започет је плантажни узгој на Азорским острвима па је онај у стакленицима почео да јењава. Данас се ова биљка гаји као украсна, а ако се и појави мали плод, он представља само атракцију. Цветови су ситни и неугледни, али морају да се оставе на биљци ако се жели плод.
За разлику од других бромелијацеа, ананас расте на земљи и упија воду и храну из тла на уобичајени начин. Када се биљка обрађује, мора се бити врло опрезан јер су листови оштро назубљени па могу да подеру одећу али и кожу.
У кућним условима се узгајају три варијетета. Ananas Comosus има зелене и уске листове и обилно ствара плодове, Ananas Comosus „Variegatus” има мање, шире листове, који су упадљиво пругасти и стварају савршену розету. Много ређе доноси плод. Ananas Bracteatus „Triatus” је већа биљка него претходне две, и такође има прошаране листове. Често доноси полуружичасте плодове, који се лепо истичу наспрам жуте и зелене боје листова.
При куповини биљке требало би пазити да листови буду јасне боје, снажног раста и да нема смеђих врхова. Велика биљка која ствара младице већ је прецветала и више неће цветати, али исте те младице се после могу пресадити.
Раст: млада биљка ће двоструко порасти током године.
Доба цветања: цветови су мали и неугледни, обично се појављују у пролеће. Да би имали лепу боју морају бити на отвореном сунцу. Неопходна им је топлота посебно зими. Најповољнија је температура 18 – 21 степени Ц. Ако се жели да биљке буду мале, требало би их држати у мањим саксијама и при температури нижој за око 5 степени Ц од оне на којој најбоље успева. Највиша коју подноси је 24 степена Ц. Лети биљка мора да се залива једанпут или двапут недељно, зависно од температуре с тим што би требало пустити да се земља исуши између два заливања. Зими се залива највише једном недељно. Док се ствара плод, води се додаје течно храниво једанпут недељно. Да би се обезбедила неопходан влажност, ананас лети ваља прскати двапут недељно а зими једном. Ова биљка не подноси промају.
Пресађивање: садницу би требало пресадити два пута пре него што достигне пуну величину, први пут три месеца након одвајања младице, а други пут после годину дана. Обавезно је коришћење рукавица јер листови оштри попут игле могу да повреде. Саксија не сме бити велика, али мора да има добро оцеђивање.
Ананас се најлакше размножава младицама. Ако се након садње држе у топлом (24 степени Ц) брже ће расти. Биљке се понекад могу узгајати из свеже одрезаног ананаса, али у том случају мора да имају целокупни чуперак листова. Врх треба посадити у тресет и песак и држати на температури од 24 степена Ц. Ово је много спорији начин узгоја него са младицама. Биљке се могу гајити и из семена.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


