Неуспешан први покушај продаје пропале фабрике воде
Нову фабрику воде продаје банка као поверилац преко судског извршитеља, а Зрењанинци се надају да ће се купац у њој бавити прерадом воде зашто је и изграђенаЗрењанин – Зрењанински јавни извршитељ данас ће други пут покушати да онлајн прода нову фабрику воде. Она је позната по вишегодишњој изградњи и неуспеху у намери да произведе здраву воду за пиће на шта се обавезала уговором са овдашњим ЈКП „Водовод и канализација”. Пошто је због неуспеха уговор престао да важи, а ивеститор се задужио код банке која своја потраживања покушава да наплати продајом фабрике. Први покушај продаје није успео јер се није јавио ниједан купац. Данас би фабрика могла да се прода ако се за њу понуди најмање 418 милиона динара. Предходна цена била је дупло већа.
Продаја спорне фабрике свакако је корак на путу ка решавању великог зрењанинског проблема, али је још сасвим неизвесно колико ће тај пут бити дуг, а и овако је за Зрењанинце и до сада био предугачак. На последњој седници Скупштине града одборници су изнели сумње у могући расплет замршеног чвора у који је годинама увезана њихова вода за пиће. Скепса потиче из претходног негативног искуства са инвеситором који је требао да изгради пречистаче за воду, да елиминише нечистоћу, отрове попут арсена из воде која се црпи из банатског подземља. Ивеститор је одабран, а да није понудио никакве доказе да има потенцијале да се бави тим послом нити је дао гаранције да ће да изгради одговарајућу опрему. Било је довољно да се понуде звучна имена, наводних иностраних фирми. Локална власт се тешила чињеницом да инвеститор преузима сав ризик и да град нема трошкова у том послу.
Одборници су упозорили да се ни сада, у присилној продаји пропале фабрике не зна ко ће бити купац, а ни од њега се не траже, нити он нуди, гаранције да ће оспособити уграђену опрему да производи здраву воду.
– Изгледа да је у питању још један експеримент за који се не зна да ли ће бити успешан, речено је на седници, а они најсумњичавији су питали да ли је сигурно да ће купац уопште прерађивати воду или ће да се бави неким другим послом, а да опет нико не одговара у локалној власти што Зрењанинци немају пијаћу воду.
Ипак, како се у Зрењанину може чути, нема опасности од тога да се фабрици воде промени намена. Наиме, у укупној њеној цени убедљиво је најскупља опрема за прераду воде, па нема тржишне логике да неко у њу уложи новац, а да се она не користи у те сврхе.
Према закључцима Комисије за стручну процену погона за прераду сирове воде коју је ангажовао почетком ове године градоначелник како би утврдила недостатке садашње опреме, њено оспособљавање за сврсисходан и исплатив рад је могуће. Тако су констатовали наши познати стручњаци, како се бар тврди. У дораду постројења средства мора да уложи купац фабрике односно нови инвеститор, а локална власт почела је и обнову цевовода у целом граду, што је такође велики посао. Због ранијих искустава, питање када ће град коначно добити здраву воду је питање које се на Бегеју најчешће избегава.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.