Дијета у време празника
Нова година. Највећи део кућног буџета сваке породице свакодневно одлази на храну, па вероватно зато волимо да се почастимо и за празнике. Ово важи и за особе на дијетама. Уколико ипак мало „згреше” последице неће бити значајне по наставак дијете и остваривање зацртаног циља, међутим, ако „заређају”, наставак дијете и остварење циља могу бити доведени у питање.
Где ћете бољег времена за преиспитивање себе од краја године када свако од нас доноси нове планове. Особа која је мотивисана може много да постигне, чак и када јој се испрече неки реметилачки фактори, попут празничне гозбе. То је живот: оно што нам се дешава док правимо планове за будућност. Мотивишите се и прилагодите ситуацији.
Када једемо, колико једемо, шта једемо, како једемо, где једемо… сви наведени фактори имају своје узроке и могуће последице. Узроци су често видљиви, на пример место и време, стрес, друштво, популарност, материјална ситуација, оптерећеност послом или учењем и безброј других. Наравно и празници су један од њих. Последице нису толико бројне, а могу бити јасно видљиве: гојазност или са друге стране неухрањеност, болест или стање.
(Фото Пиксабеј)
Прави пут који води даље од рђавих последица је у правовремености, умерености и нутритивно вредној храни, коју једете са уживањем. Где једемо није толико битно уколико се придржавамо претходних фактора, али ако желите да све држите под контролом, најбоље је јести у своме дому оно што сами припремите.
Правовременост је основа здраве исхране, дакле, одредите када ћете у току дана јести вашe јело и тога се придржавајте. Мање осцилација у времену обедовања значи и мањи ризик од горе наведених последица.
Умереност у исхрани је врлина, баш као и у животу. Права количина унете хране је од великог значаја. Празници су време обиља хране, а то имплицира преједање, дакле претеривање. Не навикавајте се на претеривање и на добром сте путу.
Здраве намирнице и здрава припрема су срж добре дијете. Што се пре одрекнете онога што не потпада у ову групу, боље по вас. У току празника ове здраве намирнице су у мањини. Нажалост.
Ако једете дијеталну храну полако, са уживањем, ви у ствари развијате афинитет према таквој храни. Исто као што сте некада радили са слаткишима или са храном коју сада волите.
Јасно је да што мање фактора у току празника прекршите, боље ћете проћи.
Печење, сарма, гибаница, роштиљ, руска салата, гомила колача и торте са све сокићима и алкохолом… Тај мени је вишеструко богатији од дневних потреба за калоријама и нутријентима, што свакако оптерећује желудац и друге унутрашње органе.
(Фото Пиксабеј)
Ако морате да претерујете у нечему, нека то не буде храна, већ ваша мотивација, забава, ведрина и добро расположење.
Ако не размишљате о исхрани, начинима припреме хране и количинама, онда нисте на дијети. Ако размишљате, онда можете себи рећи да је мала посластица мања препрека на путу, а гозба велика. Ако се славља наставе, препрека на путу је као амбис дубока, непремостива, труд постаје узалудан. Дијета је пропала.
Баш као што се и лекови које сте заборавили да попијете не уносе накнадно, тако се ни дијета после прославе не треба „надокнађивати” гладовањем. Не. Све што је потребно је да особа схвати шта је урадила и не прави више „препрека” на своме путу. Имате ли ваш план исхране? Придржавајте га се надаље.
Дакле, да ли је могуће држати дијету током празника? Могуће је, али ту се најбоље види колика вам је мотивација. Сетите се шта радите и шта је пред вама. Остварујте циљеве.
Јасна Вујичић, нутрициониста
www.nadijeti.com
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.