Ракеташи с Авале чувају небо Београда
Возач камиона, натовареног с две ракете испод цераде, вешто је, вожњом уназад, паркирао возило испред лансирне рампе. Истог тренутка тројица војника практично су је спојили с носачем ракета на возилу, омогућавајући тако да ракета, под њиховом контролом, „склизне” с возила на рампу. Камион се брзо удаљио, а одмах затим и војници. Противваздухопловни ракетни систем „нева” спреман је за дејство.
Ово је део уобичајене обуке припадника ракетних јединица противваздухопловне одбране (ПВО), а поменути призор екипа „Политике” посматрала је на ватреном положају дежурне батерије.
Обишли смо ових дана Први ракетни дивизион 250. ракетне бригаде за противваздухопловна дејства у Зуцама надомак Београда. Снег се тог дана у граду отопио, али га је на Авали и даље било. У касарни „Мајор Драгутин Гавриловић” ови војници свакодневно спроводе обуку и, по распореду, у одређеним интервалима, обављају задатке дежурства у систему ПВО, односно заштите неба Србије и престонице. Имајући у виду њихова овлашћења на дежурству, може се рећи да се ради о борбеном задатку у миру. Већина тих смена прође мирно, али се повремено дешавају ситуације када се подиже борбена готовост. О свему томе разговарали смо с командантом Првог ракетног дивизиона потпуковником Предрагом Курћубићем.
Како каже, 250. ракетна бригада за противваздухопловна дејства (ПВД) специфична је по томе што је њена зона одговорности цела територија Србије. У сваком тренутку, односно како се то каже 24/7 (24 сата, седам дана у недељи) нека од њених јединица је на борбеном дежурству. Тај задатак извршавају припадници ракетних батерија наоружаних ракетним системима „нева”, „куб” и најмодернијим, недавно уведеним у употребу, артиљеријско-ракетним системом „панцир С1”. Наравно, заједно с ракеташима на задацима даноноћне заштите ваздушног простора ангажоване су њихове колеге из јединица Ваздушног осматрања, јављања и навођења (ВОЈИН) и ловачке авијације.
„Налазимо се на ватреном положају ракетне батерије која је тренутно ангажована у саставу снага за контролу и заштиту суверенитета ваздушног простора Србије. У складу с планом ангажовања ракеташи су спремни да реагују у времену које се мери минутима. Свесни улоге и значаја реализације задатка, који траје седам дана, живот у касарнским условима и одвојеност од породице не представљају потешкоћу. У складу са степеном приправности јединице, нађе се времена за обуку и за одмор, уз сталну спремност да на сигнал за узбуну реагујемо и будемо спремни да за неколико минута лансирамо ракете на циљ. То захтева висок ниво обучености припадника јединице и непрекидну исправност средстава ратне технике”, каже потпуковник Курћубић.
Нишански радар ракетног и система „нева”
„Јединица је пре неколико месеци успешно реализовала бојево гађање циљева у ваздушном простору на полигону Шабла у Бугарској, а овогодишње гађање реализовале су борбене послуге састављене углавном од водника и потпоручника, којима је то било ватрено крштење. Бојево гађање представља значајно искуство које појединцима и борбеним послугама даје неопходну сигурност да ће у случају потребе успешно реализовати задатак”, објашњава потпуковник Курћубић.
На ватреном положају затичемо и потпоручника Марка Церовца. Он је најмлађи официр у дежурној батерији, али већ са значајним искуством – на гађању на Црном мору лансирао је три ракете.
„Иначе сам на дужности командира Командно-рачунарског одељења, али овде, у склопу дежурне батерије, обављам дужност официра за вођење ракета. Са овим ракетним системом упознат сам још на Војној академији и наравно у самој јединици. Ипак, осећај при гађању, тај хук мотора и подизање прашине око лансера који одају снагу ракете, нешто је посебно”, каже потпоручник Церовац.
Раме уз раме с њим је и искусни заставник Ненад Папић, иначе и ветеран у одбрани земље током НАТО агресије, који искуство преноси млађим колегама.
„Обављам дужност командира Одељења осматрачког радара П-18. Ови задаци јесу специфични по вишедневној одвојености од породице, али нам не падају тешко, свесни смо њиховог значаја за одбрану земље”, каже Папић, један од подофицира који обављају сложене и важне дужности у Војсци Србије, као што је место оператера на радару.
Модернизована „нева” и даље ефикасна
Војска Србије на овим задацима користи ракетни систем „нева”, који не само да се високостручно одржава већ је и модернизован, чиме је продужен век његове употребе, али су и побољшане борбене карактеристике. Суштина модернизације је уградња термовизије и ласерског даљиномера чијом употребом се у рату избегава оно што је најопасније за ракеташе – предуго зрачење радара које открива њихов положај, при чему се термин „дуго” – мери секундама.
„Иако је у питању ракетни систем старије генерације, искуства из НАТО агресије, систем обуке, извршене модернизације и степен исправности чине поверење борбених послуга у поузданост ракетно-техничких средстава великим. У циљу адекватног одговора на увођење у оперативну употребу савремених нападних средстава из ваздушног простора, на ракетном систему „нева М1Т” у претходних неколико година реализована је модернизација система која се огледа у пасивизацији система, бржем откривању циљева и ефикаснијој борби против електронског ометања”, објашњава потпуковник Курћубић.
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.